COVID-19 môže spôsobiť u mužov trvalú poruchu erekcie. Vedci zistili dôvody

Muž, lekár, rakovina semenníkov
COVID-19 môže spôsobiť trvalú poruchu erekcie. Foto: ilustračné, Getty images

Ochorenie COVID-19, ktoré zapríčiňuje nový koronavírus, zanecháva u pacientov zmeny v zdravotnom stave aj po jeho prekonaní. Okrem bolesti hlavy, únavy či pocitu slabosti sa môžu objaviť aj ďalšie. Vedci, ktorí skúmali mužov po prekonaní ochorenia, prišli na jedno závažné zistenie.

Podobné informácie by mohli zvýšiť opatrnosť ľudí, aby si dávali pozor a dodržiavali opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť šíreniu koronavírusu. Možno prispeje aj k pozitívnejšiemu vzťahu k vakcínam, ktoré majú chrániť pred infekciou, samotným ochorením a teda aj jeho následkami.

Priame dôkazy

Je známe, že koronavírus poškodzuje krvné cievy. Tie, ktoré privádzajú krv do mužského pohlavného orgánu nie sú výnimkou. Vedci s pomocou elektrónových mikroskopov našli častice koronavírusu v tkanive v penise.

Vzorky odobrali od dvoch mužov, ktorí prekonali COVID-19 a po infikovaní zostali impotentní. Nakazili sa pritom šesť a osem mesiacov pred odobraním vzoriek.

Vykonali tiež ďalšiu analýzu, počas ktorej porovnali vzorky niekdajších pacientov s mužmi, ktorí trpia impotenciou, no neboli infikovaní koronavírusom. Získali tak ďalší dôkaz o poškodení krvných ciev v penise.

Trvanie účinku

Výsledky zverejnili vo World Journal of Men’s Health. „Zistili sme, že vírus postihuje krvné cievy, ktoré zásobujú penis a spôsobuje erektilnú dysfunkciu,“ povedal vedec Ranjith Ramasamy z Miller School of Medicine na University of Miami.

Vysvetlil, že krvné cievy nefungujú správne a nie sú schopné dodať do penisu dostatok krvi na to, aby dosiahol erekciu.

Ramasamy prirovnal tento jav k poškodeniu pľúc, obličiek a mozgu, ktoré zistili u pacientov s COVID-19. „Myslíme si, že rovnako môže byť zasiahnutý aj penis. Podľa nás to nie je dočasný stav, ale myslíme si, že je to trvalý následok,“ upozornil.

Priebeh ochorenia

Dvaja muži po infekcii podstúpili zákrok na vyliečenie erektilnej dysfunkcie. Obaja nemali pred nakazením sa vírusom problémy s erekciou.

Jeden z nich mal vážny priebeh ochorenia COVID-19 a strávil dva týždne v nemocnici. Nemal žiadne chronické zdravotné problémy. Druhý muž mal relatívne mierny priebeh, no pred nakazením ho trápili upchaté tepny a vysoký krvný tlak.

Obaja muži mali po prekonaní ochorenia v tkanive penisu čiastočky koronavírusu a tiež dôkazy o endotelovej dysfunkcii, pri ktorej krvné cievy nefungujú správne a nedarí sa im tak dostať do rôznych častí tela dostatok potrebnej krvi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ranjith Ramasamy
Firmy a inštitúcie University of Miami