Ešte koncom novembra matematik Ivan Bošňák uverejnil štatistiky, z ktorých vyplývalo, že pandémiu v hlavnom meste dlhodobo zvládame udržať na uzde. Dnes už odborníci aj politici upozorňujú na kritické hodnoty.
Bratislavský kraj mal ešte minulý týždeň podľa Bošňákových slov „s vírusom veľmi malé starosti“, čo vyplynulo z grafu publikovaného na stránke Dáta bez pátosu. Počet nových prípadov bol 10 za sedem dní na 10-tisíc obyvateľov.
Nemocnica v Trnave funguje na hrane svojich kapacít, pre koronavírus bojuje s nedostatkom sestier
Počty pozitívnych na ochorenie COVID-19 však odvtedy výrazne stúpajú. K zodpovednosti preto obyvateľov vyzval už aj primátor Matúš Vallo. Čísla novo infikovaných, ako aj hospitalizovaných, jednoznačne ukazujú, že v Bratislave sa situácia prudko zhoršuje.
Šírenie pod kontrolou
„Prekvapivé je, že na začiatku októbra nemal žiadne starosti s COVID-19 Púchov/Považie, pričom Bratislava bola už postihnutá na úrovniach podobných dnešnej,“ vysvetľoval vo svojom príspevku z konca novembra Bošňák.
Premiér Igor Matovič v polovici novembra určil, aké tempo nových prírastkov je ešte v dobrej rovine. Jeho cieľom bolo dosiahnuť 7-dňovú incidenciu, teda kĺzavý priemer pod 750 na celom Slovensku.
Ekvivalent tohto čísla je podľa Bošňáka 10 prípadov na 10-tisíc obyvateľov za sedem dní. Bratislavský kraj pritom podľa neho nikdy nebol vyššie ako na dvojnásobku tohto čísla, preto bolo šírenie koronavírusu pod kontrolou.
Nápor v nemocniciach
Ďalší týždeň už je však všetko inak. Incidencia stúpla a reprodukčné číslo je momentálne na hodnote 1,2 až 1,3. Pritom cieľom je byť pod hodnotou 1. Na základe miery rastu epidemickej krivky sa tiež očakáva zdvojnásobenie pozitívnych prípadov každý jeden až dva týždne.
„V kraji je aktuálne najvyšší počet hospitalizovaných pacientov od vypuknutia pandémie,“ povedal na margo situácie predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba.
V Roosveltovej nemocnici v Banskej Bystrici pribúdajú chorí lekári, desiatky sú doma v karanténe
Vysoký nápor nových pacientov pociťujú nielen nemocnice, ale aj zariadenia pre seniorov v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. „Všade tam, kde to je v našich silách, sme vyzvali na sprísnenie režimu,“ reagoval magistrát.
Vallo vyzval k zodpovednosti
„Vzhľadom na stúpajúce čísla nakazených v Bratislave je mojou zodpovednosťou vyzvať ľudí na to, aby boli pred sviatkami aj počas nich, zvlášť opatrní,“ vyzval počas tlačovej konferencie obyvateľov mesta primátor Vallo.
Za pravdu mu dávajú aj odborníci, konkrétne aj matematik Richard Kollár. Na svojej sociálnej sieti nielen vyzýva ľudí k zodpovednosti, ale tiež upozorňuje autority, že sa treba opäť sústrediť aj na hlavné mesto.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo viac ako 3-tisíc nových prípadov, na COVID-19 zomrelo aj 20 ľudí
Kollár uznáva závažnosť situácie na Hornom Považí, podľa jeho slov tam je epidemiologická situácia teraz asi najhoršia na Slovensku a treba urýchlene konať. Zároveň dodáva, že treba ale myslieť aj dopredu.
Takmer zázrak
„Oveľa väčšia bomba tiká tam, kde sme doteraz pozorovali takmer zázrak. Je to v Bratislave,“ uvádza Kollár a dodáva, že aj keď to historické dáta zatiaľ neukazujú, rýchlosť rastu už áno.
Podľa jeho slov tí, ktorí monitorujú situáciu zblízka, ako napríklad primátor Bratislavy, už začínajú biť na poplach a treba ich začať počúvať. Bratislava má „výborné“ podmienky na dlhodobý rast nových prípadov nákazy.
V Česku zomrelo na koronavírus dieťa, nákazu potvrdili aj u ďalších vyše šesťtisíc ľudí
Kollár tiež radí, ako sa čo najviac ochrániť pred rýchlo sa zhoršujúcou pandemickou situáciou v hlavnom meste. V prvom rade „popíjať vínko na vianočných trhoch alebo s kamarátmi doma“ je opäť veľmi nevhodné.
Obmedzte kontakty
Pripomína tiež, že najväčším problémom sú stále blízke kontakty. Odhaduje, že šanca infikovať sa v nákupnom centre s rúškom na tvári a dodržiavaním odstupu je rádovo nižšia, ako keď si doma s kamarátmi dáme pivo či pozrieme futbal.
Napriek tomu radí, aby ľudia na nákupy chodili radšej doobeda, prípadne o ôsmej večer a volili si obchody mimo nákupných centier. Dobrou voľbou je podľa neho aj uvažovať o darčekoch, ktoré sa dajú kúpiť online.
Zverejnili finálne správy z testovania vakcíny od Pfizeru. Aké sú jej nežiaduce účinky a čo o nej ani po testoch nevieme
Navrhuje, aby sme blízkym kúpili knihy, predplatné časopisov a novín, predplatné streamovacej služby a podobne. „Jednoducho niečo, čo kúpite ľahko online a pomôže to druhým jednoduchšie stráviť viac času doma,“ dodáva na záver.