Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) dôrazne protestuje proti covidovej amnestii. Podľa zväzu ide o výsmech vedeckej medicíne, zdravotníkom v prvej línii a všetkým občanom, ktorí zodpovedne dodržiavali opatrenia a chránili zdravie spoločnosti. Odmeňovanie tých, ktorí vedome opatrenia porušovali a prispievali k šíreniu vírusu a úmrtiam, je podľa ZAP morálne neprípustné.
Plytvanie verejnými zdrojmi
„Je neprijateľné, že sa uvažuje o financovaní takejto iniciatívy, kým ambulantný sektor aj iné podsektory zdravotníctva, čelia existenčným problémom a v rozpočte chýbajú prostriedky na zabezpečenie základnej dostupnej zdravotnej starostlivosti vrátane liekov pre našich občanov. Plytvanie verejnými zdrojmi na politické gestá považujeme za nehorázne a nezodpovedné,“ uzavrel zväz.
Máriu Lévyovú vo vedení Asociácie na ochranu práv pacientov vystriedala Elena Marušáková, zmeny nastali aj na iných funkciách
Parlament v stredu 9. apríla schválil vládny návrh zákona o odškodňovaní fyzických osôb, ktorý upravuje proces vrátenia pokút a nákladov spojených s protipandemickými opatreniami.
Vrátenie finančných prostriedkov
Zákon podľa ministerstva vnútra reflektuje programové vyhlásenie vlády, ktoré sa zaviazalo k obnove dôvery občanov v štátne inštitúcie a zabezpečeniu spravodlivosti v súvislosti s opatreniami prijatými počas pandemického obdobia, ako aj nálezy Ústavného súdu SR a upozornenia verejného ochrancu práv. Zákon nadobudne účinnosť 1. mája.
Blíži sa Deň narcisov na pomoc onkologickým pacientom, ročne ich u nás pribudne štyridsaťtisíc
„Ministerstvo vnútra SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva vytvoria vzory žiadostí, v rámci ktorých bude možné žiadať o vrátenie finančných prostriedkov za pokuty uložené políciou, okresnými úradmi, regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, mestskými a obecnými policajtmi v období od 12. marca 2020 do 15. septembra 2023. Vrátenie finančných prostriedkov sa bude týkať aj nákladov na stravovanie v karanténnych zariadeniach,“ priblížil rezort vnútra.