Cukrovka je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek, srdcových infarktov, mŕtvice a amputácie dolných končatín.
Podľa najnovších údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) na Slovensku minulý rok pribudlo najmä diabetikov 1. typu v strednom veku, ako aj detí odkázaných na inzulín.
„Diabetes mellitus je v súčasnosti jedným z najčastejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení. Mnohí o ňom hovoria ako o pandémii tretieho tisícročia,“ uviedlo NCZI.
Pacientov krátkodobo ubudlo
Najnovšie údaje NCZI ukazujú, že počet pacientov sledovaných v diabetologických ambulanciách má dlhodobo stúpajúci trend, hoci krátkodobo pacientov ubudlo. Najviac pacientov lekári vlani sledovali pre diabetes mellitus 2. typu. Išlo o 319-tisíc pacientov.
Na diabetes mellitus 1. typu sa liečilo 25,5 tisíca osôb, gestačný diabetes mellitus postihoval 2,7 tisíca žien a iné typy diabetu malo 2,3 tisíca pacientov.
Počty darcov krvi opäť stúpajú, Študentskej kvapky krvi sa zúčastnilo vyše tisícpäťsto mladých prvodarcov
„V prípade cukrovky 1. typu sme zaznamenali medziročný nárast v počte sledovaných pacientov,“ informovalo NCZI. Ku koncu minulého roka ich bolo spomínaných 25,5 tisíca oproti 25-tisíc v roku 2021.
Z celkového počtu 1 327 novodiagnostikovaných pacientov s diabetes mellitus 1. typu ich najviac pribudlo vo vekovej kategórii 30 rokov až 34 rokov.
Pribúda detí odkázaných na inzulín
Pokiaľ ide o liečbu cukrovky, pacienti do 19 rokov sú dlhodobo najčastejšie liečení inzulínom. V minulom roku inzulín dostávalo až 95 % z nich, teda 2,3 tisíca pacientov. Aj v tomto prípade badať stúpajúci trend počtu detských pacientov odkázaných na inzulín.
Kým v roku 1980 na Slovensku lekári sledovali 122,2 tisíca diabetikov, vlani to už bolo takmer 350-tisíc diabetikov, čo je nárast o takmer 230-tisíc osôb.
Otužovanie seniorov: Aký je skutočný vplyv na zdravie?
Príznaky bývajú mierne a nešpecifické, ako pocit smädu, potreba častejšieho močenia, rozmazané videnie či únava.
„Trvá aj roky, kým im človek začne pripisovať význam. V dôsledku toho býva choroba diagnostikovaná aj roky po nástupe. Neliečená alebo nedostatočne liečená cukrovka môže viesť k poškodeniu tkanív, predovšetkým očí, obličiek, periférnych nervov a ciev. Cukrovka je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek, srdcových infarktov, mŕtvice a amputácie dolných končatín,“ uzavrelo NCZI.