Ďalšia pandémia môže byť smrteľnejšia, varuje vedkyňa stojaca za vývojom vakcíny od farmafirmy AstraZeneca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sarah Gilbertová
Sarah Gilbertová. Foto: Steve Parsons/PA via AP, www.gettyimages.com - koláž WBN.

Britská vedkyňa Sarah Gilbertová upozorňuje, že budúca pandémia môže byť nákazlivejšia a smrteľnejšia, ak sa na výskum a prípravy na boj proti novým vírusovým hrozbám nevyčlení viac finančných prostriedkov.

„Nie je to poslednýkrát, čo vírus ohrozuje naše životy a živobytie. Pravdou je, že ďalší môže byť horší. Mohol by byť nákazlivejší alebo smrteľnejší, alebo oboje,“ uviedla 59-ročná odborníčka, ktorá stála za vývojom vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity.

Viac o téme: Koronavírus

Viac na túto tému by Gilbertová mala povedať v pondelok večer počas prednášky v rámci besedy Richarda Dimblebyho, každoročnej televíznej udalosti obsahujúcej prejavy vplyvných ľudí z oblasti obchodu, vedy a politiky.

Gilbertová sa chystá vyzvať vlády, aby zdvojnásobili svoj záväzok voči vedeckému výskumu a pripravenosti na pandémiu, a to aj po tom, čo hrozba COVID-19 ustúpi. „Pokrok, ktorý sme dosiahli a vedomosti, ktoré sme získali, sa nesmú stratiť,“ argumentuje Gilbertová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sarah Gilbertová
Firmy a inštitúcie AstraZeneca