Deti budú mať zrejme "vlastné" vakcíny proti COVID-19. Výrobcovia začínajú s testovaním

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
vakcína, dieťa, doktor
Foto: ilustračné, Getty Images

Nový koronavírus trápi celú planétu už približne rok. Podľa prvých prognóz sa mali vakcíny objaviť až na jar. Dnes sa však očkuje už aj na Slovensku.

Krajiny majú nastavené vlastné vakcinačné programy. Začlenení sú do nich najmä zdravotníci pracujúci v prvej línii, kritická infraštruktúra, učitelia, politici či ľudia patriaci do najrizikovejších vekových kategórií.

Samostatnú množinu tvoria deti, ktoré vírus ohrozuje oveľa menej ako dospelých. Niektorí odborníci upozorňujú, že je potrebné testovať vakcínu aj pre deti.

Bábätká i tehotné ženy

Výrobca vakcín Janssen, ktorý je súčasťou gigantu Johnson and Johnson, plánuje testovať efektívnosť svojej vakcíny na stále mladších a mladších deťoch. V hľadáčiku expertov sú aj tehotné ženy.

Vedúca divízie zameranej na vakcíny Hanneke Schuitemaker uviedla, že plánujú posudzovať efektívnosť vakcín u bábätiek.

V rámci začatých diskusií rozhodujú o schválení testov efektívnosti vakcín u 16 a 17-ročných tínedžerov. Následne chcú znížiť tento vek na 12 rokov a ak pôjde všetko tak, ako má, začnú testovať aj novorodencov.

Testy spoločnosti Janssen sa uskutočnia v USA a Kanade. V prípade úspechu sa predpokladá, že vakcína s licenciou by mohla byť dostupná koncom roka.

Pomoc pre všetkých

Správa sa objavila v čase, keď odborníci začnú koncom mesiaca testovať vakcíny z dielne Oxford/AstraZeneca u detí od šiestich rokov. Experti sa snažia porozumieť imunitným reakciám u ľudí všetkých vekových kategórií.

Nový klinický test sa začne tento mesiac a bude zahŕňať tristo dobrovoľníkov do 17 rokov, ktorí dostanú látku známu pod názvom ChAdOx1 nCoV-19.

„Oxfordská“ vakcína je jednou z troch, ktoré schválili používať vo Veľkej Británii. Okrem tejto sú to aj vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna.

Relatívne chránené deti

Odborník v oblasti detskej imunity Andrew Pollard, ktorý pracuje ako hlavný výskumník vo vývoji oxfordskej vakcíny, hovorí, že väčšina detí je relatívne chránená pred koronavírusom a nie je tu veľké riziko, že by sa mohli po infekcii cítiť zle.

„Je však dôležité stanoviť bezpečnosť a imunitnú reakciu na vakcínu u detí a mladých ľudí, pretože pre niektorých z nich môže byť dôležitá,“ dodal.

Nové štúdie podľa neho rozšíria vedomosti a možnosti kontroly koronavírusu u mladších vekových kategórií. Prvé vakcíny podajú v rámci testu tento mesiac. Dokopy 240 detí dostane vakcínu a zvyšok kontrolnú látku proti meningitíde.

Šesť a viac rokov

Predstavitelia University of Oxford vyhlásili, že ich testy sú prvé u detí vo vekovej kategórii 6 až 17 rokov.

Člen oxfordského tímu, pediater a vedec Rinn Song povedal, že pandémia má negatívny dopad na vzdelávanie, sociálne prostredie a emocionálny stav detí a adolescentov.

„Je dôležité zozbierať dáta o bezpečnosti a imunitnej reakcii na našu vakcínu v tejto vekovej kategórii, ktorá by mohla potenciálne profitovať zo začlenenia do vakcinačného programu,“ dodal.

Dobré správy ku koncu roka

Zástupca hlavného anglického lekára Jonathan Van-Tam nedávno potvrdil, že v súčasnosti prebieha niekoľko testov, ktorých cieľom je vytvoriť bezpečnú a efektívnu vakcínu pre deti. „Je možné, že do konca roka budeme mať licencované detské vakcíny proti ochoreniu COVID-19,“ vyhlásil.

The Royal College of Paediatrics and Child Health (RCPCH) uviedla, že existujú prípady, kedy koronavírus spôsobil u detí ťažký priebeh ochorenia COVID-19 i smrť, no takéto prípady sú veľmi zriedkavé.

V porovnaní so staršími ľuďmi sú deti na tom oveľa lepšie, čo sa týka chorobnosti a úmrtnosti na COVID-19.

„Existujú dôkazy, že deti majú menšiu pravdepodobnosť infekcie. Akú úlohu majú infikované deti v prenose vírusu, zatiaľ nie je úplne známe. Neexistujú však jasné dôkazy o tom, že sú viac infekčné ako dospelí,“ uviedli zástupcovia RCPCH.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrew PollardHanneke SchuitemakerJonathan Van-TamRinn Song
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechJanssen Pharmaceutica NVJohnson & JohnsonModernaOxfordPfizerThe Royal College of Paediatrics and Child Health (RCPCH)University of Oxford