Deti od päť rokov zaočkujú už aj v Prešovskom kraji, registrácia vopred je však nutná

Vakcína, dieťa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prešovský samosprávny kraj (PSK) od dnešného dňa (7. januára, pozn. redakcie) sprístupní pod svojou taktovkou očkovanie proti COVID-19 pre všetky deti vo vekovej kategórii 5 až 11 rokov.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Očkovanie detí schválenou vakcínou Pfizer/BioNTech zrealizuje vo svojom prešovskom a popradskom veľkokapacitnom očkovacom centre. V sobotu 8. januára sprístupní detskú vakcínu aj v Humennom.

Potrebná je registrácia

Ako konkretizovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, župa umožní očkovanie detí v piatok 7. januára vo svojom veľkokapacitnom očkovacom centre (VKOC) Strednej odbornej školy technickej na Volgogradskej ulici v Prešove od 13:00 do 17:00.

V rovnaký deň vakcínu pre kategóriu 5 až 11 rokov sprístupní aj vo VKOC Strednej priemyselnej školy techniky a dizajnu na Mnoheľovej ulici v Poprade, a to v čase od 9:00 do 13:00.

V sobotu 8. januára medzi 15:00 a 16:00 bude očkovanie detí 5+ aj vo VKOC Obchodnej akadémie na Komenského ulici v Humennom.

„Všetky zmienené očkovacie termíny určené vekovej kategórii 5-11 rokov sú otvorené len na základe registrácie cez štátnu čakáreň. Po prihlásení sa na stránke je záujemcovi pridelené najbližšie možné miesto a termín očkovania, ktoré sú následne komunikované štandardne formou SMS a e-mailu,“ uviedla Jeleňová.

Prítomný musí byť aj zákonný zástupca

Očkovanie detí zrealizujú za prítomnosti zákonného zástupcu alebo po predložení overeného splnomocnenia, a to vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer/BioNTech, ktorá je na Slovensku pre túto vekovú kategóriu dostupná už bez obmedzenia.

„Predtým bola určená iba pre vysoko rizikové deti, na základe odporučenia lekára a pri riziku ťažkého priebehu ochorenia,“ pripomenula Jeleňová s tým, že oproti štandardnej dávke pre dospelého človeka je deťom aplikované jej tretinové množstvo, respektíve k dispozícii budú tzv. detské vakcíny.

Harmonogram najbližšieho očkovania všetkých vekových kategórií vrátane detí má kraj zverejnený na svojom webovom sídle www.vucpo.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Jeleňová
Firmy a inštitúcie BioNTechPfizerPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)