Deťom vo veku 12 rokov poisťovne uhradia vakcínu proti HPV vírusu. Štúdia ukázala, že v tomto veku je prevencia najúčinnejšia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Od 1. mája bude vakcína proti HPV vírusu plne hradená dievčatám aj chlapcom, ktorí majú 12 rokov. Podľa odborníkov je vakcína v tomto veku najúčinnejšia.

Informovala o tom Union zdravotná poisťovňa s tým, že očkovaním možno obmedziť výskyt rakoviny krčka maternice alebo análneho otvoru.

Najnovšia štúdia hovorí za všetko

Poisťovňa Union pritom poukázala na aktuálnu britskú štúdiu, podľa ktorej bol zaznamenaný až o 87 percent nižší výskyt rakoviny krčka maternice u 12-ročných očkovaných dievčat.

„Deťom, ktoré sú staršie, teda majú 13 až 16 rokov, budeme tak ako doteraz, poskytovať 50-percentný príspevok,“ dodala riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Unione Elena Májeková.

Deťom štát vakcíny preplatí

„Do platnosti vstupuje nová kategorizácia, ktorá upravuje úhradu tohto očkovania pre všetky zdravotné poisťovne,“ potvrdil Matej Štepiansky zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

Ako pre agentúru SITA upresnila Eva Peterová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, deťom budú preplácané dve dávky vakcíny Gardasil 9, ktorá obsahuje 9 genotypov HPV vírusu.

V súčasnosti je vakcína čiastočne hradená, maximálna úhrada zdravotnej poisťovne je 60,51 eura, poistenec dopláca maximálne 65,73 eura.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Elena MájekováEva PeterováMatej Štepianský
Firmy a inštitúcie Union zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa