Detská nemocnica v Banskej Bystrici lieči ľudí so závažným zlyhaním pľúc, ktoré im spôsobil COVID-19

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Banskobystrická detská nemocnica
Z 55 reprofilizovaných lôžok je aktuálne obsadených 41. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 9. apríla 2021, 17:33

Špecifickú zdravotnú starostlivosť o dospelých pacientov so závažným zlyhaním pľúc v dôsledku ochorenia COVID-19 zabezpečuje tím v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici od začiatku marca.

Spolupracujú s Rooseveltovou nemocnicou

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Jana Petríková, starostlivosť o pacientov z celého Slovenska poskytuje II. klinika pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny (KPAIM) detskej nemocnice. Pri prevádzke jedinečného pracoviska „ECMO-ARO“ spolupracujú s Rooseveltovou nemocnicou, ktorá poskytla priestory a časť personálu.

Viac o téme: Koronavírus

ECMO-ARO poskytuje zdravotnú starostlivosť „bez hraníc“. Na toto pracovisko prekladajú pacientov z celého Slovenska, u ktorých je pľúcna forma ochorenia COVID-19 tak závažná, že nie je možné zabezpečiť dostatočné okysličenie organizmu ani pomocou umelej pľúcnej ventilácie, v dôsledku čoho hrozí vážne poškodenie orgánov. V tomto prípade je jedinou šancou ECMO prístroj.

Majú skúsenosti s používaním ECMO

„ECMO je prístroj zabezpečujúci mimotelové okysličenie krvi a odstraňovanie oxidu uhličitého z krvi pacienta. Veľmi zjednodušene povedané – krv prechádza prístrojom namiesto toho, aby prechádzala pľúcami pacienta. Tým sú pľúca odľahčené a môžu sa uzdravovať. Ich regenerácia je urýchlená práve tým, že ich organizmus používa iba v minimálnej miere – ich celkové zaťaženie je teda minimálne a to im prospieva,“ objasňuje princíp tohto liečebného postupu prednosta II. KPAIM v detskej nemocnici Oliver Petrík, ktorý vznik tohto pracoviska inicioval.

„Vďaka spolupráci s odborníkmi z detskej nemocnice, sme mohli rozšíriť spektrum poskytovanej zdravotnej starostlivosti o kriticky chorého pacienta aj o túto špecializovanú metodiku. Kolegovia z detskej nemocnice majú dlhoročné skúsenosti s používaním ECMO u detí, v súčasnosti ho vo vzájomnej spolupráci poskytujeme dospelým pacientom s COVID-19. Po doškolení nášho personálu bude ECMO súčasťou poskytovanej zdravotnej starostlivosti u dospelých natrvalo,“ uviedla riaditeľka FNsP F. D. Roosevelta Miriam Lapuníková.

ECMO nie je všeliek

„K dnešnému dňu bolo na tomto pracovisku na ECMO napojených deväť pacientov. Priemerná doba napojenia pacienta na prístroj je päť až 10 dní, v závislosti od závažnosti stavu pacienta. Úspešnosť liečby je momentálne 77 %, čo je mimoriadne priaznivé číslo. Je to percentuálne vyjadrenie počtu pacientov, ktorí boli od mimotelovej oxygenácie úspešne odpojení,“ dodáva Petrík.

Ako veľa vecí v medicíne ani ECMO nie je všeliek a nie je použiteľné celoplošne. Pre dobrý výsledok sú veľmi dôležité správne indikácie a načasovanie, aby sa minimalizovalo vyčerpanie rezerv pacienta. Je to však jeden z mimoriadne svetlých bodov, ktorý dáva pacientom so závažným zlyhaním pľúc novú nádej.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Miriam LapuníkováOliver Petrík
Firmy a inštitúcie DFNsP Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica