Diabetológovia prichádzajú s programom prevencie cukrovky, dôraz kladú aj na pohyb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Diabetes
Foto: Thinkstock

Slovenská diabetologická spoločnosť (SDS) prichádza s preventívnym programom cukrovky na rok 2020. Spoločnosť o tom informovala v stredu na tlačovej besede s tým, že názov tohto programu SDS na rok 2020 je Starostlivosť, dostupnosť, spolupráca.

„Cieľom tohto preventívneho programu je najmä upriamiť pozornosť na prevenciu a vysvetliť dôležitosť včasnej a adekvátnej liečby pacientov, ktorí už cukrovku majú,“ konštatoval podpredseda SDS Zbynek Schroner. V rámci starostlivosti o pacientov SDS plánuje edukatívne regionálne stretnutia diabetikov po celom Slovensku.

Postačí aj obyčajná chôdza

Diabetologická spoločnosť vytvorí aj servis pre médiá, kde budú odborníci v oblasti diabetológie odpovedať na otázky médií týkajúce sa cukrovky. Starostlivosť o širokú verejnosť je treťou časťou programu na prevenciu cukrovky 2. typu. Do skríningovej kampane sa budú môcť zapojiť firmy so svojimi zamestnancami.

„V prevencii cukrovky je veľmi podstatné klásť dôraz na pravidelný pohyb, pričom najjednoduchšie ho je možné zabezpečiť obyčajnou chôdzou. V tejto oblasti bude SDS spolupracovať aj s inými občianskymi združeniami alebo nadáciami,“ povedala prezidentka SDS Katarína Rašlová. Súčasťou kampane je aj príprava redizajnu stránky www.zivotbezcukrovky.sk.

Diabetes sa považuje za epidémiu tretieho tisícročia a na Slovensku je v súčasnosti evidovaných približne 360-tisíc pacientov s týmto ochorením. Je príčinou neskorších komplikácií, akými sú srdcovo-cievne ochorenia, poškodenie obličiek, nervov a ďalšie ochorenia.

Riziko vzniku cukrovky

Ako informovala diabetologička Zuzana Némethyová, čoraz viac Slovákov trpí prediabetom, teda tzv. predcukrovkou. Ide o stav, ktorý je charakterizovaný zvýšeným rizikom vzniku cukrovky. Prejavuje sa pri ňom zvýšená hladina glukózy predovšetkým po jedle, avšak nalačno býva hladina glukózy normálna alebo iba mierne zvýšená.

„Výskyt prediabetu stále narastá, vo vyšších vekových skupinách sa vyskytuje častejšie. Pokiaľ sa prediabetes nelieči, je pravdepodobné, že hladina cukru v krvi sa bude neustále zvyšovať. U väčšiny pacientov môže prejsť do diabetu 2. typu,“ uviedla Némethyová.

Diabetická noha je jedným z hlavných dôvodov hospitalizácie pacientov s diabetom, podieľa sa na zvyšovaní morbidity a mortality a v Európe je najčastejšou netraumatickou príčinou amputácie končatiny. Odhaduje sa, že asi len u 10 % diabetikov je pri návšteve lekára skontrolovaný aj stav dolných končatín.

Stovkám pacientov amputovali nohy

Preto je potrebné každodenné vyšetrenie chodidiel samotným pacientom alebo príbuzným. Na Slovensku každoročne amputujú nohu viac ako 450 pacientom s diabetom, práve z dôvodu syndrómu diabetickej nohy.

Kontinuálne merania glukózy (CGM) sú podľa slov diabetologičky Viery Doničovej neinvazívnym spôsobom merania cukru v krvi vďaka glukózovému senzoru. Drobná elektróda senzora zavedená pod kožou vysiela namerané hodnoty do prijímača, ktorý zobrazí hodnotu glykémie.

CGM predpovedá hroziacu hypoglykémiu a diabetik jej tým pádom môže efektívne predchádzať. Zariadenie poskytuje štatistiku meraní, ktoré zjednodušujú načasovanie ako aj vhodné dávkovanie inzulínu. K štatistikám môže mať prístup aj samotný lekár, ktorý získa kompletný prehľad o glykémii pacienta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína RašlováViery DoničovejZbynek SchronerZuzana Némethyová
Firmy a inštitúcie Slovenská diabetologická spoločnosť (SDS)