Diskriminačné pravidlá očkovacej lotérie? Ako fungujú súťaže na podporu očkovania proti COVID-19 vo svete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovacia lotéria, moderátori
Moderátori očkovacej lotérie Vera Wisterová a Marcel Forgáč Foto: RTVS

V nedeľu večer sa v rámci očkovacej lotérie, ktorá je súčasťou kampane na podporu vakcinácie proti ochoreniu COVID-19, žrebovalo prvých päť potenciálnych výhercov atraktívnej peňažnej odmeny vo výške 100-tisíc eur.

Každý, kto sa chcel do očkovacej lotérie zapojiť, musel byť vopred zaregistrovaný a, samozrejme, pred koronavírusom aj vakcínami chránený. Okrem toho mal sledovať priamy prenos na verejnoprávnej televíznej stanici RTVS.

Pravidlá boli v čase spustenia očkovacej lotérie vysvetlené tak, že v rámci programu sa objaví určité heslo, ktorým bude musieť vylosovaný a následne moderátormi telefonicky kontaktovaný človek reagovať, aby mu výhru uznali.

Ako sa však ukázalo, tento postup je značne diskriminačný, nakoľko nie každý účastník lotérie je fyzicky schopný pozerať program cez televízny prijímač. S tým však zjavne tvorcovia pravidiel očkovacej lotérie nepočítali.

Technický problém

Piaty vylosovaný kontakt v nedeľnom vysielaní bola pani Zuzana z Prešova, ktorá síce zdvihla telefón a sledovala priamy prenos, avšak správne heslo v časovom rozmedzí 20 sekúnd povedať nestihla.

Bolo to spôsobené tým, že pani Zuzana sledovala program online cez internetové pripojenie, a teda medzi vysielaním s káblovým či satelitným pripojením a online prenosom bolo časové okno trvajúce viac ako 20 sekúnd.

Kým sa heslo zjavilo na obrazovke, pani Zuzane už uplynul čas na jeho vyslovenie, čím prišla o 400-tisíc eur. Tvorcovia pravidiel očkovacej lotérie však týmto spôsobom vyradili aj ďalších potenciálnych výhercov.

V prípade nevidiacich či slabozrakých Slovákov, ktorí žijú sami, by takisto nebolo možné, aby heslo prečítali a povedali včas. Rovnako znevýhodnení sú aj hluchonemí ľudia, prípadne nepočujúci.

Právna cesta?

Na sociálnych sieťach sa po odvysielaní programu vyjadrilo množstvo ľudí, ako aj známych osobností, ktorí pravidlá očkovacej lotérie spochybnili. Väčšina sa zhoduje, že sú nastavené neférovo, viacerí nabádali pani Zuzanu, aby sa ozvala právnikom.

Aj keby však pani Zuzana chcela celú vec riešiť súdnou cestou, takúto možnosť na Slovensku nemá. Z občianskeho zákonníka totiž vyplýva, že „výhry zo stávok a hier nemožno vymáhať“.

Tvorcovia očkovacej lotérie by sa mohli rozhodnúť, v snahe zabrániť ďalšej diskriminácii, zmeniť pravidlá. Podľa štatútu súťaže vyhlásenej Ministerstvom financií SR, ktorého šéfom je Igor Matovič (OĽaNO), by takýto krok mohli spraviť.

„Vyhlasovateľ je oprávnený meniť tento štatút. Na zmenu sa nevyžaduje súhlas súťažiaceho. Zmena štatútu sa považuje za účinnú najskôr okamihom zverejnenia zmeny na webovom sídle vyhlasovateľa,“ uvádza sa v dokumente.

Opýtali sme sa vyhlasovateľa súťaže, teda ministerstva, či sa chystajú štatút nejako meniť. Do uzávierky sa však nevyjadrili.

Inšpirácia zo sveta

Očkovacia lotéria je pomerne bežná vec aj v zahraničí. V súčasnosti v rôznych formách prebieha a bude prebiehať napríklad v Austrálii, Kanade či v Spojených štátoch. Už fungujúce systémy však tým slovenským podobné nie sú.

U protinožcov očkovaciu lotériu plánujú spustiť v novembri, pričom dokopy rozdajú 80 miliónov dolárov. Aké budú pravidlá, zatiaľ jasné nie je, nakoľko o lotérii sa v Austrálii hovorí až v týchto dňoch. Krajina totiž zápasí s vysokým nárastom nových prípadov.

Vláda má ambiciózny plán dosiahnuť 80-percentnú zaočkovanosť, doteraz však prvú dávku vakcíny proti COVID-19 dostalo len necelých 39 percent Austrálčanov, pričom obe dávky má 21 percent obyvateľov tohto ostrova.

Diskusia momentálne prebieha v tom duchu, či sa bude žrebovať 80 mien, z ktorých každý víťaz obdrží milión dolárov alebo bude výhercov menej a bude sa jednotlivcom rozdávať 10 miliónov dolárov.

Pod javorovým listom

Hlavná cena v kanadskom regióne Quebec v prípade, že osoba dostala iba jednu dávku vakcíny, je 150-tisíc dolárov. Plne zaočkovaný Kanaďan má šancu vyhrať až milión dolárov, ale aj ďalšie atraktívne ceny.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Ide napríklad o 90-minútový let pre víťaza a šesť jeho hostí prúdovým lietadlom vyrobeným v Quebecu, ktoré je poháňané ekologickým leteckým palivom alebo o all inclusive dovolenku na sedem nocí pre dvoch v mexickom Cancúne.

Zaočkované deti od 12 do 17 rokov majú šancu získať štipendiá na 10-tisíc dolárov v prípade aspoň jednej dávky vakcíny proti COVID-19 alebo až 200-tisíc v prípade vpichnutia oboch dávok vakcíny.

Víťazov oboch vekových kategórií pritom jednoducho vždy v utorok žrebujú. Súťaž je dokonca rovnako dostupná aj pre ľudí, ktorí nemajú prístup na internet, vedia sa registrovať jednoducho telefonicky.

Pre každého, kto bol pozitívne testovaný na koronavírus, zároveň na účasť vo všetkých žrebovaniach stačí mať vpichnutú jednu dávku.

Americké lotérie

V Spojených štátoch svoju vlastnú verziu očkovacej lotérie spustilo viacero štátov. V Massachusetts sa dá vyhrať milión dolárov, študenti od 12 do 17 rokov hrajú o štipendium vo výške 300-tisíc dolárov.

V Michigane môžu obyvatelia vyhrať každý deň v mesiaci 50-tisíc, jednorazovo sa bude tiež losovať o milión alebo dva milióny dolárov. Mladí zaočkovaní sa môžu uchádzať o štipendium vo výške 55-tisíc eur.

Sedemciferné sumy rozdajú alebo už rozdali aj Ohio, Arkansas, Kalifornia, Colorado, Kentucky, Maryland, Nevada, Nové Mexiko, Severná Karolína, Oregon, Washington a Západná Virgínia, ako uvádza denník The New York Times.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR