Do nemocníc mieria profesionálne odsávačky materského mlieka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Odsavacka_profi.jpg
Foto: OZ Malíček
Nemocničné odsávačky sú v slovenských nemocniciach výnimkou

Šesť univerzitných a fakultných nemocníc bude mať k dispozícii profesionálne nemocničné odsávačky materského mlieka. Distribuuje ich Občianske združenie Malíček na jednotky intenzívnej starostlivosti. Tieto profesionálne zariadenia boli zakúpené vďaka grantu NATO Charity Bazaar 2018. Informovala o tom predsedníčka OZ Malíček Ľubica Kaiserová.

Odsávačky sú určené matkám predčasne narodených detí. Často majú problém s vytvorením a udržaním si materského mlieka. Predčasne narodené deti okrem toho bývajú často slabé a spavé, kvôli čomu nevládzu sať. Mnohé dokonca ešte ani nemajú vyvinutý sací reflex.

V takejto situácii pomáha odsávačka, no profesionálne zariadenia sú v slovenských nemocniciach výnimkou.

Hľadajú zdroje na ďalšie rozširovanie

Profesionálne nemocničné odsávačky dokážu odsať mlieko z oboch prsníkov naraz. Napodobňujú pritom pitie bábätka. „Je to najprirodzenejší a najefektívnejší spôsob získavania materského mlieka. Zároveň zvyšuje jeho objem, keďže získava mlieko z oboch prsníkov súčasne,“ vysvetlila Kaiserová.

Profesionálne odsávačky materského mlieka dostanú:

  • Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica
  • Nemocnica s poliklinikou Nové Zámky
  • Univerzitná nemocnica Martin
  • Univerzitná nemocnica Bratislava
  • Fakultná nemocnica J.A. Reimana Prešov
  • Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice.

„V Českej republike si dali na podpore dojčenia predčasne narodených detí veľmi záležať a profesionálnu odsávačku mlieka tam nájdete v každej izbe pre matky. Budeme sa veľmi usilovať o to, aby sme sa k tomuto vzoru aspoň priblížili a budeme hľadať finančné zdroje na ďalšie odsávačky,“ uzavrela Kaiserová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OZ Malíček