Do piatich rokov by mohol existovať skríning rakoviny prostaty, doteraz bol veľmi zložitý

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rakovina prostaty
Foto: ilustračné, SITA/AP

Skríning rakoviny prostaty by mohol byť možný v nasledujúcich piatich rokoch. Ako referuje spravodajský web BBC, tvrdí to jeden z popredných britských odborníkov Ros Eeles z tamojšieho Inštitútu pre výskum rakoviny.

Pokroky v genetike a zobrazovacích metódach

Eeles vraví, že takýto skríning do piatich rokov umožnia pokroky v genetike a medicínskych zobrazovacích metódach. V Spojenom kráľovstve každoročne diagnostikujú asi 50-tisíc prípadov rakoviny prostaty a evidujú zhruba 12-tisíc súvisiacich úmrtí.

Podľa britských odborníkov bol skríning rakoviny prostaty dosiaľ veľmi zložitý. Napriek tomu, že je to jeden z najbežnejších druhov rakoviny, neexistuje pri ňom žiadny ekvivalent podobný mamografii, ktorá dokáže odhaliť rakovinu prsníka u žien. Existuje síce krvný test, ktorý skúma hladinu proteínu nazývaného prostatický špecifický antigén, no mnohí ho považujú za kontroverzný a Národný skríningový výbor Spojeného kráľovstva ho neodporúča.

Choroba môže byť smrteľná

Rakovina prostaty sa môže vyvíjať a má tendenciu postihovať ľudí v starobe. Napriek tomu, že je pre niektorých smrteľná, iní ju môžu mať v tele bez toho, aby im to ubralo roky života.

Eeles uviedol, že iba jeden z 12 mužov s vysokou hladinou spomenutého proteínu a vo veku nad 55 rokov potreboval liečbu. Pre BBC však povedal, že skríning rakoviny prostaty by mohol byť skutočnosťou „v najbližších troch až piatich rokoch“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ros Eeles