Do systému úhrad pribudne päť inovatívnych liekov, ministerstvo chce novelou uľahčiť ich dostupnosť

liek, lieky
Foto: ilustračné, Getty images

Do systému úhrad od 1. septembra prichádza päť inovatívnych liekov. Ide o liek na rakovinu pečene, na zápalové ochorenia čreva, na reumatoidnú artritídu a dva lieky na cystickú fibrózu.

Dostupnosť inovatívnej liečby je slabá

O vstupe inovatívnych liekov do slovenského systému úhrad zdravotného poistenia v stredu informovala štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková. Ako uviedla, rezort začína s partnermi intenzívne pracovať na konkrétnom znení novely zákona. Jej cieľom je lepšie sprístupnenie takejto liečby pacientom.

Ako konštatovala Ježíková, dostupnosť inovatívnej liečby s klinickým prínosom je na Slovensku veľmi slabá. „V porovnaní s našimi susedmi, teda krajinami, ktoré majú porovnateľný ekonomický výkon ako Slovensko, sa tu za posledných 10 rokov naozaj vytvorila veľká medzera,“ konštatovala.

Zaviesť chce transparentnosť

Ministerstvo zdravotníctva preto začína už druhý stupeň komunikácie s partnermi, ktorí určitým spôsobom zasahujú do liekovej politiky. Ide o pacientov, pacientske organizácie, zdravotné poisťovne či výrobcov originálnych a generických liekov. „Prinášame už spracovanú novelu zákona aj v paragrafovom znení a začíname viesť diskusné stoly so všetkými partnermi,“ doplnila štátna tajomníčka rezortu.

Ministerstvo zdravotníctva chce touto zmenou uľahčiť vstup preukázateľne účinných inovatívnych liekov a zvýšiť dostupnosť moderných liekov. Do procesu schvaľovania výnimiek chce tiež zaviesť transparentnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Ježíková
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR