Konzílium odborníkov dnes rozhodlo o nedeľnom otvorení obchodov, hygienici však apelujú na zvýšenú dezinfekciu a dodržiavanie sanitárnych opatrení.
Rúško už vonku nie je povinné, zmeny nastali aj v prípade zamestnancov na pracovisku
„Covid-19 je respiračná nákaza prenášaná infekčnými kvapôčkami, ktoré vznikajú pri hovorení, kašľaní, kýchaní a nech akokoľvek dodržujeme respiračnú hygienu, kvapôčky sú v prostredí a čím väčšie sú, tým skôr padnú,“ vysvetlila profesorka Henrieta Hudečková, hlavná odborníčka pre epidemiológiu SR na tlačovej konferencii predsedu vlády SR Igora Matoviča po rokovaní konzília odborníkov – epidemiológov.
Aké pravidlá čakajú dovolenkárov a kde treba nosiť rúško? Na toto sa pripravte pred cestou
Spresnila, že kvapôčkami vzniká priamy prenos nákazy a keď kvapôčka padne na plochu, zaschne. Pri manipulácii s predmetmi či prievane však môže dôjsť k olupovaniu zaschnutého a vírus sa znova sekundárne dostáva do ovzdušia, čím vzniká riziko sekundárneho prenosu. Ten ale nie je taký častý ako primárny prenos.
Rúška sa tak ľahko nezbavíme
„Myslím, že rúška sa tak ľahko nezbavíme. Je to na niekoľko rokov a možno už aj doživotne. Ťažko povedať,“ doplnila na margo respiračného šírenia koronavírusu.
Otvorené obchody v nedeľu a na šport sa dostane aj viac ako 1000 ľudí, Matovič oznámil ďalšie uvoľňovanie obmedzení (video)
Jedinou našou šancou v boji s vírusom je podľa nej očkovacia látka, ktorú aktuálne pripravuje viac ako 30 firiem. Musí však byť bezpečná, účinná a prejsť klinickými skúškami. Zároveň by mala byť k dispozícii v miliardách počtov. „Najskôr ju môžeme očakávať za rok,“ dodala s tým, že opatrenia budeme musieť dodržiavať aj naďalej, kým nemáme vakcínu.