Dolinková posilní pracovnú skupinu, ktorá detailne posúdi aktualizované zdravotnícke predpisy WHO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Dolinková
Foto: archívne, SITA/Michal Veterník
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková vyjadrila znepokojenie nad diskusiami okolo rozhodnutia slovenskej delegácie dištancovať sa od aktualizovaných medzinárodných zdravotníckych predpisov (IHR) Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Slovenská delegácia, ktorej zloženie schválila vláda, bola jediná, ktorá takýto postoj zaujala na rokovaní, kde sa na nových predpisoch dohodlo 188 štátov sveta.

Posilnenie pracovnej skupiny

Pozorne vnímam vnútropolitickú aj odbornú diskusiu, ktorý tento postoj vyvolal. Rozhodla som sa, aby tento úzko odborný problém zanalyzovali a posúdili všetci tí, ktorí k nemu majú čo povedať. Odborníci,” uviedla Dolinková.

Ministerka plánuje posilniť a rozšíriť súčasnú vládou schválenú medzirezortnú pracovnú skupinu o odborníkov zo všetkých relevantných oblastí. Táto skupina bude detailne a odborne vyhodnocovať aktualizované dokumenty pripravené WHO a výsledky bude Dolinková prezentovať na rokovaní vlády.

Negatívne skúsenosti

Dolinková zdôraznila negatívne skúsenosti Slovenska s bojom proti ochoreniu COVID-19 a pripomenula potrebu racionálneho posudzovania medzinárodných postupov a podnetov.

Musíme opatrne a prezieravo pristupovať k novým výzvam, aby sme boli schopní čeliť prípadným zdravotným rizikám v budúcnosti,“ dodala ministerka.

Členský štát WHO

Na záver svojho vyhlásenia ministerka zdôraznila, že Slovenská republika je právoplatným členským štátom WHO.

Ako ministerka zdravotníctva považujem za kľúčové, aby sme svoje členstvo vnímali v kontexte všetkých svojich práv a povinností,“ uzatvorila Dolinková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)