Domáca ošetrovateľská starostlivosť je podľa sestier výrazne poddimenzovaná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sksapa
Sprava: Prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová a predseda Sekcie sestier pracujúcich v ADOS Jaroslav Straka | Foto: SITA / Diana Černáková

AKTUALIZOVANÉ – Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vyzýva Ministerstvo zdravotníctva SR, aby pripravilo a prijalo koncepciu rozvoja a financovania domácej ošetrovateľskej starostlivosti.

Na Slovensku pribúdajú starší a chronickí pacienti, pre ktorých je problém pravidelne chodiť na ošetrenie či rehabilitáciu do zdravotníckeho zariadenia. Domáca ošetrovateľská starostlivosť na Slovensku však nie je dostupná pre všetkých, ktorí ju potrebujú.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) preto opätovne vyzýva Ministerstvo zdravotníctva SR, aby urýchlene pripravilo a prijalo koncepciu rozvoja a financovania domácej ošetrovateľskej starostlivosti.

Na problém upozorňuje aj OECD

Ambulantná zložka vrátane agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) je podľa sestier poddimenzovaná a agentúry musia riešiť existenčné problémy.

„Aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej správe o zdravotníctve skonštatovala, že na Slovensku je nedostatočne rozvinuté poskytovanie dlhodobej a domácej starostlivosti, najmä pre nedostatok financií. Z celkových výdavkov smeruje do tejto oblasti iba 6,5 % a inštitúcie, ktoré poskytujú profesionálne služby v tejto oblasti, zamestnávajú relatívne málo ľudí, ak to porovnávame s inými krajinami OECD,“ uviedla na štvrtkovom brífingu prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.

Pre štát je podľa nej veľmi neefektívne, ak sa pacient doliečuje v nemocnici niekoľko týždňov, keď zdravotnícky systém poskytuje lepšiu ošetrovateľskú starostlivosť.

Zmeny sa pripravujú

Ako ďalej uviedol predseda sekcie sestier pracujúcich v ADOS Jaroslav Straka, spolu s rezortom zdravotníctva pripravujú zmenu koncepcie fungovania a financovania systému.

„Efektívne fungovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku sa stále nerieši systémovo, pritom domáca ošetrovateľská starostlivosť je najlepšou možnosťou ako začať riešiť problematiku financovania dlhodobej starostlivosti. Navrhujeme v spolupráci so zdravotnými poisťovňami vytvoriť efektívny model financovania, ktorý zreálni ceny našich služieb,“ povedal Straka.

Dodal, že aj keď sa financovanie tejto služby zmení, domáca ošetrovateľská starostlivosť bude stále najlacnejšou zdravotnou starostlivosťou.

Navrhujú zaviesť obvody

Momentálne je podľa Lazorovej totiž situácia taká, že o prepusteného pacienta sa už nikto nezaujíma.

„V úplne zlom prípade sa pacienti prepúšťajú v piatok a do pondelka už príbuzní nevedia, koho majú osloviť,“ povedala. SK SaPA preto navrhuje vytvoriť takzvané obvody v rámci regiónu, kde by sestry pôsobili.

„Takáto cesta zazmluvnenia obvodu je pozitívna, lebo musíme hovoriť aj o prevencii. Ak má sestra nejakých pacientov vo svojom obvode, s ktorými už pracovala, v rámci prevencie ich môže následne skontrolovať,“ podotkol Straka.

Vytvorenie obvodov by podľa neho pomohlo zmapovať situáciu tak, aby domáca ošetrovateľská starostlivosť bola dostupná pre všetkých ľudí v regióne, ktorí ju potrebujú.

MZ: Pripravujeme nový zákon

Ministerstvo zdravotníctva pracuje na systémových krokoch v oblasti domáceho ošetrovateľstva, zriadilo preto aj pracovnú skupinu.

Ako ďalej informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, spolu s ministerstvom práce pracujú na novom zákone o dlhodobej zdravotnej starostlivosti, kde sa zaoberajú aj otázkou financovania a dostupnosti ADOS.

„Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s odborníkmi Slovenskej lekárskej spoločnosti intenzívne pracuje aj na zozname zdravotných výkonov ambulantnej zdravotnej starostlivosti v súlade s programovým vyhlásením vlády. Cieľom je nový zoznam pre mnohé segmenty zdravotnej starostlivosti vrátane agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti, či mobilných hospicov,“ uviedla Eliášová.

Pripravili pilotný projekt

Ministerstvo zdravotníctva zároveň pripravilo pilotný projekt využitia služieb agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti pre potreby nemocníc, ktorý by sa mal postupne uvádzať do praxe.

Myšlienkou podľa Eliášovej je, aby nemocnica mohla do domáceho prostredia prepúšťať pacientov, ktorých zdravotný stav je stabilizovaný. Nemocnica tak bude môcť znížiť priemernú dobu hospitalizácie a uvoľnené lôžko bude možné využiť pre ďalších pacientov.

„Výhody to prinesie pre pacienta, ktorý sa bude môcť po stabilizovaní zdravotného stavu ďalej doliečovať v domácom prostredí, kde mu bude poskytnutá potrebná starostlivosť,“ informovala Eliášová.

Dodala, že pokiaľ ide o financovanie, napríklad štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa zvýšila od júla ceny za výkony v ADOS v mobilných hospicoch o 25 % a v zariadeniach sociálnych služieb o 26 %. Celkovo tak zvýšila platby pre ADOS o približne dva milióny eur ročne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek