V rámci Národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19 sa Slováci očkujú postupne, a to nielen podľa veku, ale aj na základe zdravotného stavu. Medzi vírusom SASR-CoV-2 najviac ohrozených ľudí stále patria seniori, no ide aj o iné skupiny.
Veľa sa hovorí práve o chronicky chorých, ktorí nemajú požadovaní vek, no ich diagnóza z hľadiska naštrbenej imunity pre nich predstavuje veľké riziko, ak by sa stretli ešte aj s koronavírusom. Práve tu však systém objednávania na očkovanie zlyháva.
VšZP aj Union majú zazmluvnené všetky nemocnice, poistenci môžu využiť aj kúpele s postkovidovou starostlivosťou
Už koncom marca štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková na jednej z tlačových konferencií povedala, že ich cieľom je to, aby takýto ľudia nechodili do očkovacích centier s lekárskymi správami či potvrdeniami, ale aby sa registrovali vopred.
Štátny systém Čakárne však pre takýchto ľudí nebol koncipovaný, a tak rezort hľadal iné riešenie aj v spolupráci so samosprávami.
Viac o téme: Koronavírus
Zaangažovali do procesu tiež zdravotné poisťovne a to tak, aby mohli poskytovať individuálne údaje Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) a takisto samé kontaktovať a nahlasovať pacientov s diagnózami.
Prvá bola Dôvera
Ako prvá priniesla technické riešenie Dôvera. Vyvinuli elektronický systém objednávania pacientov s vážnymi diagnózami na očkovanie proti COVID-19, ktorý majú aktuálne k dispozícii župy, ako informoval hovorca poisťovne Matej Štepiansky.
Systém najprv vyskúšali v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom (BSK), následne ho ponúkli aj ostatným vyšším územným celkom (VÚC). Vedia tak pokryť tisícky pacientov bez toho, aby ich obvolávali telefónom.
Registráciu na očkovanie by mali mať v rukách kraje, Bratislavská župa navrhuje vypnúť Fázu 1
To sa využíva iba v prípadoch, keď jej poistenci nemajú e-mail alebo si nevedia termín online objednať sami. Pri kontaktovaní poistencov s ponukou na očkovanie sa využíva rovnaký zoznam diagnóz, aký bol pôvodne aj súčasťou Národnej stratégie očkovania.
Ide hlavne o onkologické ochorenia, vážne choroby dýchacích orgánov, srdca a ciev, zlyhávanie obličiek, stavy po transplantáciách či poruchy imunity a ďalšie. Podľa informácií portálu vZdravotníctve.sk sa však na tento zoznam dostali aj osoby, ktoré tam byť nemali.
Chyba v systéme
Ide napríklad o mužov po 40-tke bez akejkoľvek diagnózy uvedenej vo vyhláške rezortu zdravotníctva, podľa ktorej by sa mohli očkovať prednostne. Podľa Štepianskeho na očkovanie pozvali aj osoby, ktoré na vakcínu ešte nárok nemajú, kvôli technickej chybe.
Hovorca poisťovne Dôvera vysvetlil, že poistencov oslovujú na základe údajov o poskytnutej zdravotnej starostlivosti, ktoré majú od poskytovateľov. Pokiaľ na základe týchto dát poistenec patrí do ohrozenej skupiny, ponúknu mu voľný termín na očkovanie.
„V prípade, že sme od poskytovateľov nedostali správne údaje o poskytnutej zdravotnej starostlivosti, napríklad nesprávne uvedená diagnóza, môže sa stať, že bol oslovený poistenec bez chronického ochorenia,“ vysvetlil Štepiansky.
Zároveň požiadal, aby v takom prípade poistenec prenechal dostupný termín inému pacientovi.
Zachráni Sputnik očkovanie na Slovensku? Okolo ruskej vakcíny je ticho, ŠÚKL aj odborníci však majú jasný názor
Ako prví dostali od Dôvery pozvánku na očkovanie pacienti so sklerózou multiplex vo veku do 70 rokov. Poisťovňa však momentálne pozýva už aj pacientov s inými závažnými ochoreniami, pričom o druhu použitej vakcíny rozhoduje lekár.
Skleróza multiplex
Rovnakým spôsobom už tretí týždeň s BSK spolupracuje aj Union zdravotná poisťovňa, ako pre portál vZdravotníctve.sk potvrdila jej hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Dostať sa k vakcíne pomohli približne 380 chronicky alebo ťažko chorým ľuďom.
Išlo o mimoriadne termíny a obsadili sa všetky voľné časové sloty, ktoré boli poisťovni poskytnuté. Pozvanie na prednostné očkovanie dostali aj v tejto poisťovni najmä ľudia s diagnózami ako skleróza multiplex.
Seniori sú štátu ukradnutí, tvrdia analytici. Na pomoc v očkovacej kampani prichádzajú mimovládky
Do výberu sa dostali aj pacienti so stredne ťažkým a ťažkým stupňom reštrikčnej ventilačnej poruchy, s chronickým srdcovým zlyhaním, s ťažkou formou astmy či opakovane prekonanou pneumóniou, s prekonanou závažnou formou sepsy a ďalšími.
Zoznamy náhradníkov
Takúto službu svojim poistencom poskytuje aj jediná štátna zdravotná poisťovňa. Podľa Mateja Neumanna, hovorcu Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), však okrem BSK spolupracujú už aj s ďalšími samosprávnymi krajmi.
„Už aj v Nitrianskom kraji sme vytipovali približne 100 svojich poistencov s chronickými chorobami. Tento zoznam sme poskytli nemocniciam a vakcinačným centrám, ktoré ich prednostne zaradia medzi náhradníkov,“ uviedol Neumann.
6 najčastejších mýtov o vakcínach proti COVID-19. Majú antivaxeri v niečom pravdu?
Dodal tiež, že takouto formou prispievajú k efektívnemu využitiu očkovacích vakcín. Keď sa na vakcináciu nedostavia všetci nahlásení ľudia, zvyšné očkovacie látky sa podávajú náhradníkom, ktorých očkovacím centrám nahlasuje už aj VšZP.
Alternatívne zoznamy rizikových ľudí, ktorí by vzhľadom k svojej diagnóze mali dostať vakcínu prednostne, poisťovňa vytvára v spolupráci s lekármi. VšZP oslovila takmer 200 pacientov so sklerózou multiplex, ktorí sa dali zaočkovať vo vakcinačnom centre v Bratislave.
Objednávkové systémy poisťovní sú doplnkom k štátnemu objednávkovému systému. Ak ich pacient odmietne, môže stále využiť štátny.