Dozor nad vývozom pupočníkovej krvi zlyhával, podľa Marcinkovej by riaditeľ NTO mal odstúpiť (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimíra Marcinková
Poslankyňa NR SR za stranu SaS Vladimíra Marcinková. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Nie všetky vzorky darcovskej pupočníkovej krvi nemali jednotný európsky kód. Povedala to poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita Vladimíra Marcinková na brífingu po poslaneckom prieskume v Národnej transplantačnej organizácii (NTO), ktorý iniciovala. Riaditeľ NTO Daniel Kuba by mal podľa nej seriózne zvážiť odstúpenie z funkcie.

Fatálny konflikt záujmov

„Zaujímalo nás, ako sa vlastne darcovská vzorka pupočníkovej krvi môže dostať zo Slovenska, keď nešlo o jej využitie na transplantáciu, ako hovorí transplantačný zákon. Pýtali sme sa na to riaditeľa. Čakali sme, že nám vysvetlí, ako je možné, že každá jedna žiadosť bola vybavená. Nezamietli žiadnu. Stačilo, že im napísal nejaký lekár v zahraničí a my sme poslali vzorku na rôzne experimentálne účely,“ uviedla Marcinková, ktorá sa pýta, či bol náš štátny orgán hluchý a slepý, že také niečo dovolil.

Riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie bol podľa Marcinkovej vo fatálnom konflikte záujmov, keď riadil inštitúciu, ktorá má dozerať na vývoz darcovskej pupočníkovej krvi zo Slovenska a súčasne sedel aj v orgánoch banky zásobujúcej kliniku v Holandsku. Navyše poslanci zistili v procesoch aj viaceré nezrovnalosti. Podľa poslankyne nebola vôľa vykonávať poctivý dozor nad darcovskými tkanivami.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Nedokázali sme zabrániť využitiu, ktoré nekorešponduje s legislatívou. Nepoznám dôvody, pre ktoré riaditeľ NTO ešte váha s odstúpením,“ povedala. „Len riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie má v rukách výročné správy od tkanivových zariadení, vidí samotné žiadanky, ktoré prichádzajú zo zahraničia. Ak tam vidí žiadanku na liečbu diagnózy autizmus, vie, že to nie je povolená liečba v rámci Európskej Únie. Muselo mu byť jasné, že ide o experiment alebo niečo, čo sa nachádza v šedej zóne,“ dodala poslankyňa, podľa ktorej navyše niektoré vzorky krvi neboli označené spôsobom, aký vyžaduje naša aj európska legislatíva.

Formalita

Poslanci zistili, že proces schvaľovania žiadostí na vývoz krvi zo Slovenska bol len formalitou. Vo viacerých prípadoch videli pri dátumoch, že súhlas vydaním darcovskej pupočníkovej krvi bol vydaný ešte v ten istý deň, ako prišla žiadosť.

„Matka, ktorá súhlasí s darovaním pupočníkovej krvi svojho novorodenca by mala vedieť na aký účel bude použitá. Nemala by byť uvádzaná do omylu. Mal by jej byť vopred daný informovaný súhlas. Musí mať možnosť klásť otázky. To sa nedialo vo všetkých pôrodniciach,“ doplnila Marcinková.

Poslanecký prieskum

Poslanecký prieskum v NTS schválil Výbor Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny na návrh poslankyne Marcinkovej. Poslanecký prieskum sa uskutočnil v súvislosti s podozreniami, že došlo k porušeniu Charty základných práv Európskej únie (EÚ) o nedotknuteľnosti osoby a zákaze využívania ľudského tela a jeho častí na dosiahnutie zisku.

Poslankyňa v polovici októbra poukázala na to, že pupočníková krv slovenských novorodencov, ktorú na Slovensku uskladňuje ako jediná súkromná spoločnosť Cord Blood Center, je predávaná do Holandska. Privátna klinika v holandskom Eindhovene, vlastnená rovnakými osobami ako Cord Blood Center, ponúka experimentálne terapie kmeňovými bunkami za 44-tisíc eur, ktoré sa vykonávajú práve pomocou pupočníkovej krvi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimíra Marcinková
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNárodná transplantačná organizáciaSloboda a SolidaritaVýbor Národnej rady SR