Extáza je najrozšírenejšou spomedzi takzvaných diskotékových drog. Podáva sa vo forme tabletky, ktorá obsahuje účinnú látku nazvanú MDMA (3,4-metylendioxy-N-metylamfetamín).
Podľa hodnotiacej správy Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogové závislosti (EMCDDA) sa Európa stáva dôležitým výrobcom drog s touto účinnou látkou, ktorý zásobujú svetový trh.
Vedci našli súvislosť medzi elektronickými cigaretami a funkciami mozgu. Pre fajčiarov nemajú dobré správy
Dokazuje to aj fakt, že počet laboratórií vyrábajúcich drogy s MDMA, ktoré odhalili zodpovedné orgány v Európskej únii (EÚ), neustále rastie, rovnako ako aj počet záchytov drog v Európe.
Najväčší nárast počtu záchytov bol medzi rokmi 2009 až 2019 zaznamenaný práve v súvislosti s MDMA, a to konkrétne o 290 percent. V tomto období došlo tiež k 456-percentnému nárastu zachyteného množstva tejto účinnej látky.
Kríza plodnosti u mužov: Podľa medzinárodného tímu vedcov ľudstvo ešte nie je stratené
Predbežné údaje za rok 2020 však naznačujú, že užívanie extázy sa paradoxne znížilo. Zdá sa, že primárne za to môže pandémia.
Drogy a COVID
Vzhľadom na opatrenia súvisiace so šírením ochorenia COVID-19 sa podľa úradov všeobecne zhoršila dostupnosť jednotlivých drog v regiónoch. Znížila sa tiež ich kvalita, no cena jednotlivých látok sa v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi naopak zvýšila.
Ešte na začiatku roka 2020 sa európsky trh s drogami vyznačoval rozšírenou dostupnosťou rozmanitej škály drog s čoraz väčšou čistotou alebo účinnosťou. Ilustrujú to veľké záchyty kokaínu aj iných drog v európskych prístavoch.
Ranné vtáčatá alebo nočné sovy? Vedci zistili, kedy chodiť spávať a vstávať, aby sme sa vyhli depresii
Neskôr v roku 2020 sa však výroba a obchodovanie s drogami museli prispôsobiť epidemiologickým obmedzeniam. Zrejme sa im to podarilo, nakoľko úrady zaznamenali len málo dôkazov o závažných narušeniach dodávok drog.
„Zdá sa, že porovnanie s rokom 2019 naznačuje podobnú celkovú spotrebu väčšiny drog a v niekoľkých mestách možno dokonca aj vyššiu mieru spotreby,“ uvádza EMCDDA v správe.
Digitalizácia trhu
Potvrdilo sa teda, že pandémia síce mala negatívny vplyv na maloobchod s drogami, viedlo to však k väčšiemu osvojeniu si nových technológií na uľahčenie distribúcie drog, prípadne k urýchleniu trendu digitalizácie trhu.
Vyše tretinu úmrtí súvisiacich s teplom spôsobuje ľudská aktivita. Pribúdajú aj niektoré ochorenia
Predajcovia drog a kupujúci sa prispôsobili novej situácii tým, že zvýšili využívanie šifrovaných služieb odosielania správ, aplikácií sociálnych médií, online zdrojov, ako aj poštových a domácich doručovacích služieb.
Na veľkoobchodnej úrovni sa pandémia odrazila v zmene trás a metód dovozu. Díleri sa spoliehajú skôr na pašovanie prostredníctvom intermodálnych kontajnerov a obchodných dodávateľských reťazcov, menej na využívanie ľudských kuriérov.
Menší záujem?
Pre extázu však zdá sa všeobecné závery neplatia, aspoň nie úplne.
EMCDDA skonštatovala, že spotrebitelia majú v posledných rokoch menší záujem o drogy, ktoré sa zvyčajne spájajú s voľnočasovými podujatiami. Takou drogou je práve extáza. Logicky majú teraz väčší záujem o drogy spojené s domácim užívaním.
Napriek tomu, zmiernenie obmedzení pohybu a cestovania a návrat niektorých spoločenských zhromaždení, bol v lete 2020 spojený so zvýšenou mierou užívania „party“ drog, čo dokázala analýza vzoriek odpadových vôd v niektorých európskych krajinách.
Nová štúdia ovplyvňuje 77 percent Slovákov. Konzumácia akéhoľkovek množstva alkoholu je škodlivá pre mozog
Je teda menší záujem o užívanie extázy spojený iba s epidemiologickými opatreniami alebo táto droga celkovo upadá do zabudnutia?
Kvalita a dostupnosť
Extáza a metamfetamín sú dve drogy, ktorých „hladiny“ v odpadových vodách pozorované v roku 2020 sa vo väčšine miest javia nižšie ako v predchádzajúcich rokoch. Menší záujem o extázu v roku 2020 potvrdili aj jej užívatelia v online prieskumoch.
Obmedzené údaje o pohotovostných službách v nemocniciach takisto poukázali na pokles návštev pohotovosti z dôvodu užitia MDMA, a to aj napriek tomu, že extáza je vysoko dostupná a jej kvalita na trhu sa zlepšuje.
Hladkanie psa v rámci canisterapie potláča stres. Vedcov zaskočilo, ako dlho pozitívne účinky pretrvávajú
To, že díleri ponúkajú stále kvalitnejšiu extázu naznačuje, že sa možno snažia jej predaj zachrániť. V Holandsku podľa úradov hľadajú zjavne aj iné spôsoby, ako udržať záujem o túto „party“ drogu.
V súvislosti s pandémiou sa totiž na trhu objavili aj tabletky s nižšou koncentráciou MDMA, ktoré podnikaví díleri predávajú ako „vhodnejšie na domáce použitie“.
Slovenské reálie
Na Slovensku policajné zložky zaznamenali nárast kvality. V rámci porovnania koncentrácie účinnej látky v extáze polícia v roku 2020 zhabala „lepšie“ drogy ako v roku 2019.
Prax u nás sa s európskymi krajinami zhoduje aj v iných veciach, napríklad v spôsobe získavania drog. V správe o stave a vývoji drogovej scény na území Slovenska v roku 2020 sa okrem nakupovania cez internet spomínajú rovnako aj kuriérske a poštové služby.
Slovenskí pacienti sa obávajú závislosti od liekov, strach ovplyvňuje aj ich prístup k liečbe
Z protidrogovej centrály Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zároveň informujú, že aj slovenskí užívatelia drog sa po výpadku „trhu“ v súvislosti so zatvorením hraníc rýchlo naučili pestovať či vyrábať drogy v domácom prostredí.
Dovážať sa však takisto neprestalo. Importované drogy na naše územie najčastejšie prichádzajú z Holandska a Poľska, konkrétne extáza aj z Českej republiky, aj keď zdrojovou krajinou je aj v tomto prípade často Holandsko.
Dve strany mince
Na rozdiel od EÚ ale slovenská polícia nachádza stále menej extázy, zabavuje stále menšie množstvá. Zdá sa teda, že o jej užívanie je stále menší záujem, čo potvrdila aj hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR.
Šéfka národnej linky pomoci: COVID-19 prehĺbil problémy, štát ich riešenie nehľadá
„Čo sa týka extázy, registrujeme u nás dlhodobo pokles záujmu konzumentov o tento typ omamných a psychotropných látok,“ povedala Denisa Bárdyová pre portál vZdravotníctve.sk.
Na všetky tieto údaje sa však podľa Ľubomíra Okruhlicu, hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí, treba pozerať z dvoch strán.
Odborníci varujú pred silnou chrípkovou sezónou. Nezáujem o očkovanie či nedostatok vakcín môžu byť problémom
Jeden pohľad na vec majú práve policajné zložky, ktoré vyhodnocujú dáta o zhabaných drogách. Na základe toho potom informujú o trendoch, čo však môže byť pri komplexnom pohľade na užívanie extázy zavádzajúce.
V Centre pre liečbu drogových závislostí sa sústredia na „nerepresívnu stránku, tou je liečba a prevencia“, preto vidia veci aj inak.
Liečba a prevencia
„My sa riadime podľa toho, koľko k nám príde ľudí, ktorí majú problém s nejakou látkou, teda drogou,“ vysvetľuje Okruhlica a dodáva, že klienti, ktorí sa u nich v centre liečia zo závislosti na drogách, majú často skúsenosť s extázou.
Primárne sa však liečia kvôli pervitínu, heroínu či marihuane. „Pokiaľ ide o extázu, tá je výnimočná, lebo tam prakticky nevzniká závislosť,“ opisuje Okruhlica dôvod, pre ktorý sa tejto droge neprikladá taký veľký význam.
Poisťovne dávajú na liečbu drogovo závislých viac peňazí, ale práca zdravotníkov je podhodnotená
Aj u nich si však v rámci skúseností z klinickej praxe všimli, že „došlo k poklesu užívania“. Hlavnou príčinou podľa neho je fakt, že sa v minulom roku neusporiadavali veľké festivaly či open-air akcie a „diskotéky“ boli pozatvárané.
Z toho vyplýva, že keď sa život po pandémií vráti do „normálu“, užívatelia drog sa pravdepodobne vrátia aj k starým zvykom. Či bude užívateľov extázy stále menej však jasné nie je, vzhľadom na vysokú produkciu tejto drogy.