Minister zdravotníctva Tomáš Drucker poukázal na nariadenie Európskeho parlamentu a Európskej rady k Európskemu fondu regionálneho rozvoja, ktoré definuje, ktoré subjekty sa považujú za podniky v ťažkostiach.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker odmieta tvrdenia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) o tom, že rezort zdravotníctva nad rámec povinností zbytočne sprísnil požiadavky na uchádzačov o eurofondy, čím vylúčil mnohé štátne nemocnice z čerpania eurofondov. „Nezakladá sa to na pravde,“ povedal na piatkovom brífingu.
Poukázal pritom na nariadenie Európskeho parlamentu a Európskej rady k Európskemu fondu regionálneho rozvoja, ktoré definuje, ktoré subjekty sa považujú za podniky v ťažkostiach. Toto nariadenia má podľa ministra prednosť pred vnútroštátnou legislatívou.
„Každý uchádzač, ktorý by chcel čerpať v budúcnosti z tohto fondu, sa musí posudzovať, či je podnikom v ťažkostiach,“ povedal Drucker. Ako uviedol, s ministrom financií Petrom Kažimírom sa mu podarilo dohodnúť na jednej z najmiernejších definícií podniku v ťažkostiach.
Desať štátnych nemocníc
Do prvej výzvy na čerpanie eurofondov sa podľa Druckera môže zapojiť 22 nemocníc, ktoré nie sú v ťažkostiach, z čoho je do desať štátnych nemocníc. Upozornil pritom na to, že menšie nemocnice nemôžu dostať z eurofondov také vysoké finančné prostriedky ako väčšie nemocnice.
„Potom, ako chceme oddlžiť nemocnice, chceme umožniť, aby sa k týmto peniazom mohli dostať aj ďalšie nemocnice,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva.
S rezortom práce a sociálnych vecí minister zdravotníctva rokoval v auguste o tom, ako má Sociálna poisťovňa posudzovať dlžníka.
„V zmysle nových usmernení od marca sa za dlžníka brala aj spoločnosť, ktorá mala síce schválený splátkový kalendár, ale evidovaný dlh voči Sociálnej poisťovni,“ povedal Drucker. Po novom podľa neho napríklad nemocnica v Revúcej bude mať právo uchádzať sa o prostriedky z eurofondov. „Naopak, zlepšili sme pozíciu aj mnohých dlžníkov,“ tvrdí.
Množstvo peňazí podľa veľkosti
Peniaze z eurofondov podľa ministra uchádzači dostanú podľa počtu akútnych lôžok a priemerného obdobia hospitalizácie. „Priemer oprávnenosti čerpať u súkromných nemocníc je zhruba 4 milióny, nakoľko sú to menšie nemocnice, v prípade štátnych nemocníc už v prvej výzve hovoríme o ôsmich miliónoch eur, pretože sa to týka väčších nemocníc,“ dodal.
Nemocnice, ktoré najviac potrebujú rekonštruovať priestory a investovať do dôstojného prostredia pre pacientov, sa o eurofondy uchádzať nemôžu, a to na základe kritérií rezortu zdravotníctva, uviedol v stredu na tlačovej konferencii predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.
„Pán minister hrdo ukázal médiám zoznam 44 slovenských nemocníc, ktoré sa o tieto desiatky miliónov eur môžu uchádzať. Pri tejto tlačovej konferencii však zabudol povedať, že z týchto 44 nemocníc môžu čerpať eurofondy podľa kritérií ministerstva zdravotníctva len štyri štátne nemocnice,“ uviedol Visolajský.