Drucker: Tender na CT priniesol výrazné úspory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Drucker
Foto: SITA / Marko Erd

Ministerstvo zdravotníctva avizuje centrálne obstarávania aj v budúcom roku, konkrétne na lineárne urýchľovače, RTG prístroje či postele.

Výsledky prvého kola elektronickej aukcie na CT prístroje, ktoré centrálne obstaráva Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, priniesli úsporu 30 až 40 %. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

„Potvrdilo sa, že centrálnym obstarávaním a kumuláciou finančných prostriedkov sa veľmi významne zvýšil záujem o toto obstarávanie, vďaka čomu sme dosiahli aj výrazné úspory,“ povedal.

Podľa Druckera tiež výrazne vzrástla kvalita dodávaných prístrojov, na Slovensko sa dokonca dostanú CT prístroje, ktoré tu ešte neboli.

Ceny ešte klesnú

Víťazmi tendra sa stali spoločnosti Audioscan, Siemens Healthcare, Intes Poprad, S&T Slovakia a Meditrade. Ministerstvo uzavrie rámcové zmluvy na tri roky s dvoma uchádzačmi. Tí sa budú uchádzať o dodanie konkrétneho CT prístroja do danej nemocnice prostredníctvom druhej elektronickej aukcie.

„Predpokladám ešte dodatočné zníženie ceny v druhom kole,“ povedal Drucker.

Vo všetkých kategóriách ide o maximálnu cenu s daňou z pridanej hodnoty (DPH) a so servisom na päť rokov. Maximálna cena v prvej kategórii dosiahla 624 613 eur, v druhej kategórii cena predstavovala 672 895 eur.

Maximálna cena v kategórii 3 sa vyšplhala na 1 147 323 eur, pri kategórii 4 cena bola 1 653 264 eur a v najvyššej kategórii 5 cena dosiahla 1 768 333 eur.

„Každá z týchto kategórií má isté parametre. Prvá kategória predstavuje prístroje pre polikliniky, piata kategória naopak, ide o najmodernejšie, najvýkonnejšie prístroje, ktoré by mali byť určené pre srdcovo-cievne ústavy,“ vysvetlil minister.

Pôjdu aj do ďalších prístrojov

Drucker avizoval ďalšie centrálne obstarávania v budúcom roku. V prvom štvrťroku 2017 chce začať rezort s obstarávaním lineárnych urýchľovačov, pričom predpokladaná hodnota zákazky predstavuje 20 až 22 mil. eur.

Ministerstvo chce centrálne obstarávať aj RTG techniku (digitálne RTG, MR, angiograf, mamograf) za 40 až 45 miliónov eur. „Chceme centrálne obstarávať aj postele pre naše nemocnice. Ide o všetky typy lôžok,“ povedal Drucker.

Hodnota zákazky by mala byť vo výške 10 až 12 miliónov eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať