Dve tretiny Britov nakazených omikronom už vraj mali koronavírus, dve dávky vakcíny sú slabá ochrana

Koronavírus, Anglicko, Británia
Foto: archívne, SITA/AP

Dve tretiny ľudí, ktorí sa v poslednom čase nakazili variantom koronavírusu omikron, uvádzajú, že už v minulosti prekonali ochorenie COVID-19. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na výsledky rozsiahlej pokračujúcej štúdie s tisíckami dobrovoľných účastníkov v Anglicku.

Viac o téme: Koronavírus

Na potvrdenie, koľko z nich sa skutočne opätovne infikovalo, je potrebná ďalšia práca, no výsledky zároveň naznačujú, ktoré skupiny obyvateľstva majú väčšiu pravdepodobnosť, že COVID-19 znovu dostanú. Sú to zdravotnícki pracovníci a obyvatelia domácností s deťmi či viacerými členmi pod jednou strechou.

Dve vakcíny poskytujú slabú ochranu

V rámci štúdie už otestovali viac ako dva milióny ľudí, pričom najnovšie výsledky pochádzajú zo sedemnásteho kola testovania, ktoré sa uskutočnilo počas prvých dvoch týždňov roka 2022. V rámci nich absolvovali dobrovoľníci asi 100-tisíc PCR testov, z ktorých bolo pozitívnych asi štyritisíc, čo predstavuje najvyšší podiel od začiatku pandémie. Takmer všetky zo sekvenovaných pozitívnych výsledkov potvrdili prítomnosť variantu omikron.

Zatiaľ nie je jasné, koľko pozitívne testovaných dobrovoľníkov bolo plne zaočkovaných, no odborníci upozorňujú, že dve vakcíny poskytujú slabú ochranu proti omikronu, i keď ochrana proti vážnemu priebehu ochorenia by mala zostať dostatočná.

Mohli sa infikovať opätovne

Dvaja z troch infikovaných dobrovoľníkov (65 %) uviedli, že už mali v minulosti pozitívny test na COVID-19.

Mnohí z nich sa tak mohli infikovať opätovne, no BBC upozorňuje, že PCR testy môžu v niektorých prípadoch zachytiť staré stopy vírusu. Iné odhady naznačujú, že reinfekciou by mohla byť každá desiata nákaza omikronom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom