- aktualizované 30. októbra, 15:47
Dvořák víta odvolanie riaditeľa trenčianskej nemocnice Michala Plesníka. Poslanec z klubu Progresívne Slovensko a podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Oskar Dvořák oceňuje, že minister zdravotníctva Kamil Šaško v kauzách trenčianskej nemocnice koná, hoci pre nemocnicu a pacientov tento krok prichádza neskoro. Podľa poslanca PS je to však len polovica úspechu.
Potrebný je krízový plán
„Minister Šaško konečne odvolal riaditeľa trenčianskej nemocnice Michala Plesníka. Na tento krok sme vyzývali niekoľko mesiacov. Vláda však situáciu neriešila napriek tomu, že život pacientov ohrozovala nebezpečná baktéria a riaditeľ Plesník rozvrátil dve fungujúce oddelenia. V krátkom čase musí minister predstaviť krízový plán toho, ako chce situáciu v trenčianskej nemocnici stabilizovať,“ uviedol Oskar Dvořák.
Šaško odvolal riaditeľa trenčianskej nemocnice Plesníka
Dodal, že oddelenia, ktoré za rok zdevastoval nominant bývalej ministerky zdravotníctva, musia čo najskôr fungovať. Pacienti podľa jeho slov potrebujú mať zabezpečenú dostupnú zdravotnú starostlivosť.
Odvolanie víta aj KDH
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) víta odvolanie Michala Plesníka z funkcie riaditeľa Fakultnej nemocnici v Trenčíne, ktorý na tejto stoličke podľa poslancov KDH už dávno nemal sedieť.
Vážna kríza v nemocniciach. Banskobystrickí, prešovskí aj košickí lekári masovo podávajú výpovede
„Túto správu sme prijali s veľkým potešením, pretože pán Plesník svojím konaním prakticky rozložil jedno z fungujúcich oddelení intervenčnej kardiológie a ako je známe, problémy má aj pediatrické oddelenie v Trenčíne. Upozorňovali sme aj na kauzu firmy Camase, kde pravdepodobne neboli vykované všetky zmluvné práce pri výmene potrubia teplej vody,“ vyhlásil poslanec KDH Peter Stachura.
Dodal, že informácie, ktoré o riaditeľovi hovorilo KDH, v stredu potvrdil minister Šaško, ktorý vyhlásil, že situácia v trenčianskej nemocnici je neúnosná a mala sa už dávno riešiť.
Výzva pre premiéra
„Opäť vyzývame premiéra Fica, aby sa začal zaujímať o slovenské zdravotníctvo a nenechával celú problematiku len na pleciach ministra Šaška. Situácia s výpoveďami lekárov si vyžaduje premiérovu angažovanosť. Ani zdravotníci, ani slovenskí pacienti nechcú zažiť to, čo bolo v roku 2011 a vtedy naozaj došlo k ohrozeniu zdravotnej starostlivosti v dôsledku hromadných výpovedí lekárov,“ dodal poslanec KDH František Majerský.
Demokrati v Trnave pred nemocnicou vyzvali vládu na dohodu s lekármi. Dodržte sľuby, kým nie je neskoro (video)
Premiér by mal podľa jeho slov konečne prevziať zodpovednosť za stav slovenského zdravotníctva. Tento stav je podľa Majerského dôsledkom aj Ficovho 12-ročného vládnutia a nemal by to nechávať len na novom ministrovi zdravotníctva.