EMA odporúča schválenie vakcíny proti koronavírusu pre deti od šiestich mesiacov veku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcína Comirnaty koronavirus
Foto: SITA/AP

Európska lieková agentúra (EMA) v stredu odporučila schváliť vakcíny proti koronavírusu Comirnaty a Spikevax pre deti od šiestich mesiacov veku. Informuje o tom na svojej webstránke.

Jej výbor pre lieky na humánne použitie odporučil rozšíriť používanie Comirnaty a Spikevax na pôvodný kmeň SARS-CoV-2. Výbor odporúča zahrnúť použitie lieku Comirnaty u detí vo veku od šiestich mesiacov do štyroch rokov a použitie Spikevaxu u detí vo veku od šiestich mesiacov do piatich rokov. Comirnaty a Spikevax už sú schválené pre dospelých a deti vo veku od päť, resp. šesť rokov. V porovnaní s dávkami pre už povolené vekové skupiny budú dávky oboch vakcín v týchto nových mladších vekových skupinách nižšie.

Viac o téme: Koronavírus

V súvislosti s vakcínou Spikevax EMA v stredu odporučila aj schválenie druhej upravenej vakcíny Spikevax. Výbor pre lieky na humánne použitie odporučil okrem pôvodného kmeňa SARS-CoV-2 povoliť upravenú vakcínu Spikevax zameranú na podvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Upravená vakcína pre spomenuté podvarianty omikronu sa odporúča pre dospelých a deti od 12 rokov, ktorí už absolvovali základnú vakcináciu proti ochoreniu COVID-19. Prvá upravená vakcína Spikevax bola zameraná na podvariant omikronu BA.1 a pôvodný kmeň.

Upravené vakcíny sú očkovacie látky, ktoré boli aktualizované, aby lepšie zodpovedali cirkulujúcim variantom SARS-CoV-2. Očakáva sa, že rozšíria ochranu proti rôznym variantom a pomôžu udržať optimálnu úroveň ochrany proti ochoreniu COVID-19, keďže vírus sa vyvíja.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ComirnatyEMA Európska lieková agentúraSpikevax