EMA odporučila tretiu dávky vakcíny od Moderny pre dospelých, analýza potvrdila zvýšenie protilátok

Vakcína proti COVID-19, Moderna
Vakcína spoločnosti Moderna. Foto: ilustračné, SITA/AP

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila podávanie tretej posilňujúcej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Moderna dospelým ľuďom.

Viac o téme: Koronavírus

Vo vyhlásení v pondelok uviedla, že analýza ukázala, že tretia dávka podaná najskôr po šiestich mesiacoch od druhého očkovania viedla k zvýšeniu protilátok u ľudí, ktorých úrovne oslabovali.

Výskyt vedľajších účinkov

Posilňujúca dávka predstavuje polovičné množstvo z bežnej dávky podávanej dospelým. V súčasnosti dostupné dáta podľa EMA naznačujú výskyt vedľajších účinkov ako po podaní druhej dávky.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Agentúra pripomenula, že orgány v jednotlivých štátoch môžu vydať odporúčania týkajúce sa podávania posilňujúcich dávok vzhľadom na ich epidemickú situáciu.

Tretiu dávku schválili aj v USA

Začiatkom mesiaca EMA už odporučila posilňujúcu dávku vakcíny proti COVID-19 od konzorcia Pfizer-BioNTech. Zároveň tiež odobrila extra dávky oboch zmienených vakcín pre ľudí s vážne oslabeným imunitným systémom.

Tretie dávky zmienených vakcín už schválili aj americké orgány, pre podávanie však platia isté kritériá. Podávanie je možné šesť mesiacov po druhej dávke, pričom ho primárne odporúčajú osobám vo veku 65 rokov a viac, obyvateľom opatrovateľských domovov či osobám, ktoré sú zo zdravotných dôvodov v ohrození vážneho priebehu COVID-19 a majú najmenej 50 rokov.

Výzva Svetovej zdravotníckej organizácie

Ďalšími osobami, ktoré môžu dostať posilňujúcu dávku, sú všetci dospelí, ktorí čelia vyššiemu riziku nákazy v dôsledku zdravotných problémov, ich zamestnania alebo životných podmienok.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) opakovane vyzýva bohaté krajiny, aby ešte nepodávali tretie dávky vakcín, keďže doterajšie očkovanie silno chráni pred hospitalizáciou a úmrtím, a radšej pomohli s vakcináciou v chudobnejších krajinách sveta, ktoré dosiaľ dostali menej ako jedno percento svetových zásob vakcín.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraModernaPfizerSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)