EMA ukončila hodnotenie protilátok na liečbu koronavírusu, firma Eli Lilly sa rozhodla odstúpiť z procesu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Laboratorium, vedci, lieky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska lieková agentúra (EMA) ukončila predbežné hodnotenie monoklonálnych protilátok bamlanivimab a etesevimab vyvinutých holandskou pobočkou farmaceutickej spoločnosti Eli Lilly na použitie pri liečbe ochorenia COVID-19. Ako uviedla v tlačovej správe, firma informovala agentúru, že odstupuje z procesu.

Látky je možné použiť pri liečbe

Výbor EMA pre lieky na humánne použite (CHMP) preskúmaval dáta v rámci predbežného hodnotenia, v rámci ktorého firma poskytuje dáta dostupné k urýchleniu hodnotenia a uvedenia na trh, od marca 2021.

Viac o téme: Koronavírus

V tom istom mesiaci agentúra na základe klinickej štúdie vydala odporúčanie na liečbu COVID-19 týmito látkami na národnej úrovni ešte pred schválením uvedenia na trh.

Agentúra nebola s niektorými výsledkami spokojná

V čase odstúpenia spoločnosti EMA získala laboratórne dáta, dáta z klinických štúdií, údaje o kvalite a výrobnom procese protilátok a plán riadenia rizík. Niektoré otázky týkajúce sa kvality protilátok neboli uspokojivo vyriešené, uvádza agentúra.

Lieková agentúra upozornila, že stiahnutie Eli Lilly z procesu nemá žiadne dôsledky na marcové odporúčanie a pacienti môžu naďalej dostávať dané látky na základe vnútroštátnych opatrení.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eli LillyEMA Európska lieková agentúra