Európska komisia zabezpečila dohodu s americko-nemeckým konzorciom Pfizer–BioNTech o dodávke ďalších štyroch miliónov vakcín proti ochoreniu COVID-19. Podľa predsedníčky výkonného orgánu Európskej únie Ursuly von der Leyenovej to pomôže členským štátom v úsilí držať pod kontrolou šírenie nových mutácií koronavírusu.
Ohniská nákazy
„Vďaka ich cielenému použitiu tam, kde sú najviac potrebné, najmä v pohraničných regiónoch, tieto dávky taktiež pomôžu zabezpečiť alebo obnoviť voľný pohyb tovaru a osôb,“ uviedla 62-ročná nemecká politička.
Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína
Vakcína Pfizer/BioNTech je účinná aj proti brazílskej mutácii, naznačuje nová štúdia
Medzi rizikové ohniská nákazy na území EÚ, kde stúpa počet hospitalizácií, patria rakúsky región Tirolsko, department Moselle a obvod Nice vo Francúzsku, niektoré časti nemeckých spolkových krajín Bavorsko a Sasko či okolie talianskeho mesta Bolzano.
Niektorým sa nepáčia opatrenia krajín
Komisia uviedla, že nové dávky budú tento mesiac k dispozícii pomerným spôsobom pre všetky členské štáty EÚ. Jej predstaviteľom sa nepáčia opatrenia niektorých krajín, ktoré v snahe spomaliť šírenie rôznych variantov obmedzili cestovanie a narušili tým princíp voľného pohybu v rámci 27-členného bloku.
Viac o téme: Koronavírus
Celkovo únia uzatvorila šesť zmlúv na viac ako dve miliardy dávok vakcín, aby zaočkovala 450 miliónov ľudí.