Európska komisia nakúpi remdesivir za vyše 60 miliónov eur, rozdelí ho spravodlivo medzi štáty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Remdesivir covid 19 liek výroba
Účinnosť antivirotík proti ochoreniu COVID-19 sa v predchádzajúcich štúdiách WHO nepreukázala. Foto: ilustračné, Getty Images

Európska komisia (EK) v utorok podpísala zmluvu s farmaceutickou spoločnosťou Gilead, vďaka ktorej chce zabezpečiť liečebné dávky Veklury (obchodný názov pre remdesivir). Vyplýva to z oficiálneho stanoviska EK. Ide o prvý liek povolený na úrovni EÚ na liečbu ochorenia COVID-19.

„S cieľom pokryť bezprostredné potreby budú s koordináciou a podporou Komisie od začiatku augusta šarže lieku Veklury sprístupňované členským štátom a Spojenému kráľovstvu,“ uvádza EK.

Zmluva vo výške 63 miliónov EUR bude financovaná nástrojom núdzovej podpory Komisie. Tým sa zabezpečí liečba približne 30-tisíc pacientov, ktorí vykazujú závažné symptómy ochorenia COVID-19.

„Pomôže to pokryť súčasné potreby v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov, pričom sa zabezpečí spravodlivé rozdelenie na úrovni EÚ na základe alokačného kľúča,“ uvádza EK a dodáva, že sa pritom zohľadní odporúčanie Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb. Komisia v súčasnosti pripravuje aj spoločné obstarávanie na ďalšie dodávky lieku, ktoré by mali od októbra pokryť dodatočné potreby a zásoby.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECDC Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôbEK Európska komisia