Európska komisia sa snaží urýchliť medicínsky pokrok na Slovensku, schválila štátnu pomoc vo výške jednej miliardy eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska komisia schválila štátnu pomoc šiestich členských štátov vo výške až 1 miliardy eur na prvý dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu v sektore zdravotníctva. Slovensko je zaradené medzi týmito krajinami.

Kvalita zdravotnej starostlivosti sa zvýši

Cieľom projektu je urýchliť medicínsky pokrok a podporiť odolnosť zdravotníckeho sektora Európskej únie (EÚ) zlepšením objavovania liekov, najmä v prípade nenaplnených liečebných potrieb súvisiacich napríklad so zriedkavými chorobami, a vývojom inovačných a udržateľnejších procesov výroby liekov.

Týmito krokmi sa zvýši kvalita zdravotnej starostlivosti a zlepší sa pripravenosť EÚ na vznikajúce ohrozenia zdravia a zároveň sa prispeje k zelenej transformácii. Dokončenie celého projektu IPCEI sa plánuje na rok 2036, pričom harmonogramy sa líšia v závislosti od jednotlivých projektov a zúčastnených spoločností.

Vzniknú tisícky pracovných miest

Projekt sa týka šiestich členských štátov, a to Belgicka, Francúzska, Maďarska, Talianska, Slovenska a Španielska. Členské štáty poskytnú z verejných zdrojov jednu miliardu eur, ktorá by mala priniesť ďalších 5,9 mld. eur v podobe súkromných investícií. Očakáva sa, že vznikne približne 6 000 priamych a nepriamych pracovných miest.

Ide o projekt IPCEI na podporu výskumu, inovácií a prvého priemyselného zavádzania zdravotníckych výrobkov, ako aj inovačných procesov výroby liekov. Prispeje najmä k cieľom európskej zdravotnej únie, a to tým, že prinesie inovácie zamerané na choroby, v prípade ktorých neexistujú uspokojivé prostriedky prevencie alebo liečby, a zvýši pripravenosť EÚ na vznikajúce ohrozenia zdravia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia