Európska lieková agentúra posudzuje ďalšiu vakcínu, spoločnosť Novavax požiadala o schválenie

Vakcína, koronavírus, európska únia, EU
Foto: ilustračné, Getty Images

Európska lieková agentúra (EMA) začala posudzovať žiadosť farmaceutickej spoločnosti Novavax o podmienečné schválenie jej dvojdávkovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 s názvom Nuvaxovid. Informovala o tom oficiálna stránka EMA.

Podstatnú časť údajov už agentúra preskúmala

Stanovisko tohto regulačného orgánu Európskej únie by mohlo byť známe o niekoľko týždňov v prípade, ak budú predložené údaje dostatočne spoľahlivé, úplné a budú preukazovať účinnosť, bezpečnosť a kvalitu očkovacej látky.

Viac o téme: Koronavírus

Ako uviedla EMA, takýto krátky časový rámec na posúdenie bude možný iba preto, že agentúra už preskúmala podstatnú časť údajov o vakcíne počas procesu priebežného posudzovania.

Jednoduchšie skladovanie vakcíny

Spoločnosť Novavax ešte v júni oznámila, že jej vakcína je na zhruba 90 percent účinná proti symptomatickému ochoreniu COVID-19. V septembri potom požiadala Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o schválenie vakcíny na núdzové použitie.

Vakcína od firmy Novavax sa jednoduchšie skladuje a preváža ako niektoré iné vakcíny. Dlho sa očakáva, že táto očkovacia látka zohrá dôležitú úlohu vo zvýšení dodávok pre chudobné krajiny, ktoré nutne potrebujú vakcíny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraEU Európska úniaNovavax