Európska lieková agentúra preskúma oxfordskú vakcínu proti COVID-19, môže to urýchliť jej schválenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcína, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Európska lieková agentúra (EMA) začala svoj prvý proces preskúmania experimentálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíjajú Oxfordská univerzita a spoločnosť AstraZeneca. Agentúra dúfa, že proces urýchli jej prípadné schválenie.

Viac o téme: Koronavírus

Chýbajú len údaje z posledných testov

EMA začala analyzovať predbežné informácie od vedcov o takzvanej oxfordskej vakcíne, ktoré naznačujú, že „spúšťa tvorbu protilátok a (imunitných, pozn. red.) T-buniek“. Ako uviedla, čaká na údaje z testov posledného štádia testovania, na ktorých sa zúčastňujú tisícky ľudí, a dúfa, že ich budú zdieľať v nadchádzajúcich mesiacoch.

Podobný proces použila EMA aj pri schvaľovaní remdesiviru, ktorý je jediným povoleným liekom na liečbu COVID-19. Liek schválila po zhruba mesiaci, bežný proces pritom trvá takmer sedem mesiacov.

Briti museli testovanie vakcíny pozastaviť

Pri finálnom testovaní oxfordskej vakcíny sa nedávno u jedného z účastníkov vo Veľkej Británii objavila nepriaznivá neurologická reakcia, pre ktorú Briti testovanie pozastavili, no už medzičasom znova spustili.

V Spojených štátoch je podobné testovanie pozastavené, kým americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) správu o vedľajšom účinku vakcíny preverí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AstraZenecaEMA Európska lieková agentúra