Zomrelo na Slovensku počas prvej vlny epidémie COVID-19 viac ľudí ako inokedy? Odpoveď priniesla analýza Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA) a Úradu vlády SR.
Ako veľmi ovplyvňuje šírenie COVID-19 hygiena? Väčšina ľudí sa nakazila rovnakým spôsobom
Podľa odborníkov u nás počty úmrtí v prvom polroku 2020 „neprekročili hornú hranicu očakávaných hodnôt ani v jednom týždni.“
Na rozdiel od mnohých iných štátov Európskej únie (EÚ) teda na Slovensku neboli zaznamenané žiadne nadmerné úmrtia, konštatuje ISA.
Následky sa môžu prejaviť až s odstupom času
Podľa odborníkov však môže epidémia nepriamym spôsobom zvyšovať úmrtnosť na iné príčiny, a to napríklad „odkladaním vyhľadávania lekárskej starostlivosti, zanedbanou diagnostikou, či zhoršujúcim sa duševným zdravím.“ Tie sa však môžu prejaviť až s odstupom času.
Exponenciálny nárast úmrtí v Európe
Väčšina krajín EÚ vyhodnocuje stav nadmerných úmrtí v rámci projektu EuroMOMO, Slovensko však na ňom neparticipuje, pokračuje ISA.
Práve krajiny, ktoré pandémia najviac zasiahla, zaznamenali po typickej chrípkovej sezóne exponenciálny nárast v štatistikách nadmerných úmrtí, ktorý sa časovo zhoduje s prvým rozšírením koronavírusu v Európe.
Hlavný hygienik Ján Mikas: Denne dostávam podnety, aj vyhrážky a nadávky
V dôsledku COVID-19 evidujú členské štáty až 190-tisíc nadmerných úmrtí. K stabilizácii situácie došlo v polovici mája, po dosiahnutí vrcholu prvej vlny pandémie.
Najčastejšia príčina úmrtí sa nezmenila
Údaje o počte úmrtí zo Slovenska potvrdzujú, že nás pandémia COVID-19 zasiahla relatívne mierne. Dokonca ani v kategórii rizikových skupín nad 60 rokov experti nepostrehli výraznejšie odchýlky od hraničných hodnôt za posledné roky.
Epidémia silnie už aj v bezpečných oblastiach, v polovici októbra môžeme mať aj 450 infikovaných denne
V prvých piatich mesiacoch roka 2020 boli najčastejšou príčinou smrti aj naďalej kardiovaskulárne ochorenia, vyplýva z analýzy ISA. Viac než tri štvrtiny úmrtí medzi januárom a májom podľa expertov zapríčinili choroby obehovej sústavy.
„V porovnaní s predošlými rokmi zostala distribúcia úmrtí podľa príčiny smrti približne rovnaká, a v žiadnej kategórii ochorení neboli viditeľné väčšie deviácie od historického priemeru 2016 – 2019 – inými slovami, sekundárne vplyvy pandémie nie sú zatiaľ pozorovateľné,“ uzatvára ISA.