Fakultná nemocnica v Prešove skvalitnila diagnostiku rakoviny pľúc, zaviedla novú metódu skríningu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prešov
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove. Foto: ilustračné, SITA/Ivan Kriššák
Tento článok pre vás načítala AI.

Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove skvalitnila diagnostiku rakoviny pľúc. Od polovice mája zaviedla ako jedno z mála pracovísk na Slovensku tzv. endobronchiálnu ultrasonografiu.

Ako v tejto súvislosti uviedla PR manažérka prešovskej nemocnice Martina Pavlíková, ide o zásadný krok smerom k pacientom zo širokého okolia včas diagnostikovať toto závažné onkologické ochorenie, a tým mať aj lepšie prognózy na liečbu.

Kľúčová je včasná diagnostika

Podľa Pavlíkovej na Slovensku ročne pribudne viac ako 3000 nových prípadov karcinómu pľúc. Takmer dve tisícky pacientov na toto ochorenie napriek snahe lekárov zomrie. Hoci sa vo všeobecnosti toto onkologické ochorenie spája s fajčiarmi a staršími ľuďmi, rakovina pľúc čoraz častejšie postihuje aj mladších ľudí.

„Kľúčovým je, podobne ako aj pri iných druhoch rakoviny, jej včasná diagnostika,“ upozornila PR manažérka fakultnej nemocnice.

Vyžaduje si skúsených bronchoskopistov

Novú vyšetrovaciu metódu realizujú v prešovskej nemocnici špecialisti na Pracovisku pneumológie a ftizeológie od polovice mája.

„Endobronchiálna ultrasonografia pomáha v diagnostike pľúcnych aj mimopľúcnych ochorení, ale predovšetkým urýchľuje a spresňuje diagnostiku karcinómu pľúc,” uviedol vedúcu lekár pracoviska Martin Šofranko.

Táto metóda si podľa neho vyžaduje skúsených bronchoskopistov, ktorí spolupracujú s anestéziológmi a samozrejmosťou je aj skúsený patológ vyhodnocujúci získane vzorky.

Prebehlo prvé vyšetrenie novou metódou

Prvé bronchoskopické vyšetrenia s využitím novej metódy úspešne realizovalo prešovské pracovisko v spolupráci so špecialistom Ľubomírom Slávikom, ktorý vykonáva uvedené vyšetrenia aj vo Fakultnej nemocnice Motol Praha a s podporou tímu z prešovského Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny začiatkom tohto týždňa. Akcii predchádzala dlhá odborná teoretická príprava, opakované účasti na workshopoch i administratívne zabezpečenie.

„Pracovisko pneumológie a ftizeológie realizuje vyšetrenia, ktoré sa v širokom okolí nevykonávajú, preto je toto naše pracovisko vyhľadávaným pre veľkú spádovú oblasť. Zavedením aj tohto špecializovaného vyšetrenia sa dostávame opäť o krok bližšie k pacientovi, čo je naše najdôležitejšie poslanie,“ uviedol na margo novej metódy riaditeľ prešovskej nemocnice Juraj Smatana.

Skúsenosti po pandémii COVID-19

Podľa skúseností odborníkov, po pandémii COVID-19 prichádzajú pacienti s chronickými ochoreniami na vyšetrenia neskoro, pretože niektoré respiračné príznaky môžu pripisovať následkom covidovej infekcie.

Ďalším problémom sú značné rozdiely regiónov v zastúpení odborníkov – pneumológov, a preto môže trvať dlhší čas, než sa pacient dostane k špecialistovi.

„Po prvotnom pľúcnom vyšetrení na našom pracovisku a zhodnotení zobrazovacej dokumentácie tím našich špecialistov rozhodne o vhodnosti a potrebe uvedeného vyšetrenia, ktoré je plne hradené zdravotnou poisťovňou,“ doplnila Pavliková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj SmatanaMartina Pavliková
Firmy a inštitúcie FNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana Prešov