Ide o jeden z trinástich CT prístrojov, ktoré rezort zdravotníctva kúpil pre jedenásť slovenských nemocníc
Nový CT prístroj najvyššej kategórie majú k dispozícii pacienti Fakultnej nemocnice v Trnave. Ide o ďalší z trinástich CT prístrojov, ktoré ministerstvo zdravotníctva kúpilo pre jedenásť slovenských nemocníc.
Prístroj stál 1,7 milióna eur, v cene je aj päťročný servis.
V trnavskej nemocnici absolvuje vyšetrenie počítačovou tomografiou viac ako 12 tisíc pacientov ročne, tí na vyšetrenie doteraz čakali dva – tri týždne.
Denne zvládne 70 pacientov
„Nový špičkový CT prístroj zlepší kvalitu diagnostiky a skráti čakaciu dobu na vyšetrenie. Vďaka rýchlejšej diagnostike moderným prístrojom sa za ten istý čas podarí absolvovať vyšetrenie väčšiemu počtu pacientov, čo zrýchli celkový proces,“ povedala počas uvedenia prístroja do prevádzky ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
Primár rádiologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trnave Andrej Klepanec konkretizoval, že na doterajšom CT prístroji vyšetrili 40 pacientov denne, s novým to bude až 70 pacientov denne.
Nový CT prístroj podľa neho nielen skráti, ale aj úplne odstráni čakacie doby na vyšetrenie.
Prístroj má výrazne nižšiu radiačnú záťaž pre pacientov a umožňuje najmodernejšie metódy diagnostiky v oblasti počítačovej tomografie. Nemocnici zostáva v zálohe aj doterajšie cétéčko.
Kalavská: Zdravotníctvo zažíva pekné obdobie
Rezort zdravotníctva podľa jeho šéfky Andrey Kalavskej zažíva momentálne pekné obdobie, pretože postupne sa dostáva do prevádzky trinásť nových CT prístrojov.
Ministerstvo ich centrálnym obstarávaním v elektronickej aukcii podľa Kalavskej v porovnaní s českými cenami ušetrilo približne pätnásť miliónov eur.
Nový CT prístroj umožní podľa generálneho riaditeľa Fakultnej nemocnice v Trnave Daniela Žitňana rozšírenie spektra vykonávaných vyšetrení napríklad v prípade pacientov s kardiologickou alebo neurovaskulárnou problematikou.
Trnavská nemocnica prevádzkuje aj špičkové Cerebrovaskulárne centrum, do ktorého sú privážaní pacienti z Trnavského, Trenčianskeho a čiastočne aj Nitrianskeho kraja, pričom každým rokom rastie počet neurointervenčných výkonov v prípade pacientov s akútnou ischemickou cievnou mozgovou príhodou.
Nové CT podľa primára Klepanca výrazne pomôže pri rýchlej a kvalitnej diagnostike týchto pacientov.