Hegerova vláda chce podľa Rašiho rušiť nemocnice, likvidácia by zasiahla tisíce lôžok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Raši
Poslanec Richard Raši (Hlas-SD). Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 9. júna 2021, 17:28

Hegerova vláda ide podľa Richarda Rašiho (Hlas-SD) de facto rušiť 22 regionálnych nemocníc, pričom chce zlikvidovať 38 percent všetkých akútnych lôžok, čo je 10 729 lôžok, ktoré v slovenských nemocniciach máme. Nie proporčne, ale v regiónoch. Upozornil na to v stredu člen zdravotníckeho výboru a podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši. Potvrdzovať to má podľa Rašiho aj plán obnovy, ktorý s pomocou nemocniciam v regiónoch už nepočíta.

Pred niekoľkými dňami rezort zdravotníctva predstavil zástupcom nemocníc materiál nazvaný OSN – čo znamená optimalizácia siete nemocníc. Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková povedala, že má politickú podporu. Podľa Rašiho majú byť nemocnice rozdelené do piatich stupňov – od národných po komunitárne.

V komunitárnych sa podľa materiálu bude poskytovať iba „nejaká forma urgentnej starostlivosti na mieste, 1-dňová starostlivosť, stacionáre, ale čo sa týka lôžkovej starostlivosti, poskytovali by iba následnú alebo rehabilitačnú starostlivosť“, teda nie urgentnú, akútnu.

Poliklinika s lôžkovou časťou

„V ľudovej reči to znamená, že to bude niečo ako poliklinika s lôžkovou časťou, kde bude liečebňa dlhodobo chorých a zopár rehabilitačných lôžok. Ak sa vám stane vážny úraz, dostanete infarkt, alebo mozgovú príhodu, tieto nemocnice pacientov komplexne liečiť nebudú, budú ich posúvať do nemocníc vyššieho typu,“ povedal Raši.

O svoju nemocnicu tak prídu podľa Rašiho na základe materiálu ministerstva zdravotníctva pacienti v Malackách, v Komárne, ale aj vo Veľkom Krtíši, Dolnom Kubíne, v Liptovskom Mikuláši, v Rimavskej Sobote, vo Zvolene a v Brezne, v Kežmarku a v Levoči, v Snine, vo Svidníku, vo Vranove, Kráľovskom Chlmci a v Trebišove.

Spolu sa má na komunitné nemocnice pretransformovať 22 nemocníc, ktoré dnes poskytujú aj akútnu zdravotnú starostlivosť.

Nevyužité lôžka by sa transformovali

Ministerstvo zdravotníctva v stredu v reakcii uviedlo, že dôrazne odmieta tvrdenia strany Hlas-SD a pripomína, že práve zástupcovia predmetnej politickej strany vyjadrovali počas svojho vládnutia obdobnej reforme podporu.

„Preto, ak sú ich zámery a kroky v prospech občana, by sme skôr očakávali konštruktívny dialóg ako vytĺkanie politického kapitálu z reformy, o ktorú sa v slovenskom zdravotníctve snažia ľudia 15 rokov,“ povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Reforma však podľa MZ SR bude a prinesie to, že lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, by sa transformovali v horizonte niekoľkých rokov na základe veľmi presných analýz a dát na iný typ lôžka, s tiež lepším manažmentom pacienta. O všetkých reformných krokoch bude rezort postupne informovať.

Smer-SD víta zmenu názoru Hlasu-SD

Strana Smer-SD v reakcii uviedla, že víta to, že predstavitelia mimoparlamentnej strany Hlas–SD zmenili názor, pokiaľ ide o optimalizáciu zdravotníckych zariadení, pod ktorou ide podľa nich len o rušenie nemocníc.

Podľa Smeru to bol práve Robert Fico, ktorý najskôr ako predseda vlády a potom v pozícii predsedu strany Smer–SD niekoľkokrát doslova vyhnal ministerku Kalavskú s myšlienkou stratifikácie zdravotníctva, ktorá znamená, po slovensky povedané, rušenie nemocníc.

Fico sa tiež podľa strany Smer-SD musel politicky vysporiadať aj s tlakom niektorých svojich podpredsedov, ktorí myšlienku stratifikácie Kalavskej podporovali.

„Sme radi, že Hlas-SD sa obrátil na správnu politickú vieru,“ uviedol vedúci tlačového oddelenia strany Ján Mažgút.

Podľa ministra sa lôžka nebudú rušiť

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský v stredu po rokovaní vlády uviedol, že sa žiadne lôžka rušiť nebudú, budú sa transformovať.

„Zadefinované to bude na základe dostupnosti, zdravotnej starostlivosti a podobne. Richard Raši ako lekár určite vie, že toto je jediná cesta ako zlepšiť zdravotníctvo, no politické tlaky a marketing mu kážu hovoriť niečo iné. V istom období niečo podobné presadzovali aj ľudia okolo neho. Verím, že nutnosť reformy pochopia všetky politické strany,“ reagoval Lengvarský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea KalavskáEduard HegerJana JežíkováRichard RašiRobert FicoVladimír LengvarskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaMZ Ministerstvo zdravotníctva SR