Hospitalizovaným pacientom s COVID-19 spôsobuje komplikácie bežná huba

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, Česko
Pre pacientov s COVID-19 je rizikom aj huba aspergil. Foto: archívne, SITA/AP.

Každý deň prichádzajú do nemocníc po celom svete noví pacienti s koronavírusom. Ten však nie je vždy primárnym dôvodom, prečo zomrú.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa stretávajú so sekundárnymi infekciami, pričom lekári upozorňujú najmä na riziko pre ľudí s COVID-19 spojené s bežnou hubou, známou ako aspergil.

Všadeprítomná hrozba

Nové dôkazy ukazujú, že infekcia SARS-CoV-2 a pravdepodobne aj lieky, ktoré používajú na jej liečbu, spôsobujú, že sú pacienti oveľa viac zraniteľní voči tejto hube.

S hrozbou sa stretli aj v roku 2009 v súvislosti so šírením chrípky. Niektorí vedci preto odporúčajú, aby boli lekári oveľa dôslednejší pri dohľade nad pacientmi s COVID-19 a liečbou antimykotickými liekmi.

George Thompson z University of California vyhlásil, že aspergil je „všadeprítomný a nedokážeme sa mu vyhnúť“. „Členovia jeho rodu produkujú výtrusy, ktoré sú vo vzduchu a denne ich dýchame stovky až tisíce,“ dodal.

Tieto výtrusy nám bežne neubližujú. Hubu väčšinou označovali ako nebezpečnú najmä pre pacientov, ktorí sa liečili z rakoviny alebo podstúpili transplantáciu kostnej drene.

Začala sa to s chrípkou

V roku 2009 však lekári spozorovali prudký nárast úmrtí u ľudí, ktorí boli predtým zdraví. Všetci pritom najskôr ochoreli na nový typ chrípky H1N1.

Vedci zatiaľ presne nepoznajú dôvody, prečo infekcia chrípkou spôsobuje, že huba je smrteľnejšia pre ľudí s normálnym imunitným systémom.

H1N1 je obzvlášť ťažký typ chrípky, rovnako je to pri koronavírusoch so SARS-CoV-2. Aktuálne údaje zatiaľ nie sú rozsiahle, no naznačujú znepokojivý trend.

Dôkazy z výskumu

Jedna nemecká štúdia odhalila, že štvrtina kriticky chorých ľudí s COVID-19 bola infikovaná aj touto hubou.

V inej analýze objavili hubu u tretiny pacientov s COVID-19, ktorí potrebovali pľúcnu ventiláciu.

„Nie je nezvyčajné, že pacienti s COVID-19 sú infikovaní inými škodlivými mikróbmi. Zdá sa však, že aspergil je spomedzi nich najsmrteľnejší,“ povedala mykologička Adilia Warris z University of Exeter.

Poukázala na nedávny výskum 186 pacientov s COVID-19 z celého sveta, u ktorých objavili aj túto hubu. Viac ako 50% z nich zomrelo a takmer jedna tretina úmrtí súvisela s infekciou aspergilom.

Thompson odhaduje, že dve až desať percent pacientov s vážnym priebehom ochorenia COVID-19 v jeho nemocnici má aspergilovú infekciu.

Dôvodov je niekoľko

Lekári sa domnievajú, že existuje niekoľko dôvodov, prečo COVID-19 môže byť výrazne silným rizikovým faktorom pre infekciu aspergilom.

Jedným z nich je, že COVID-19 spôsobuje aj vyčerpanie imunitných buniek a organizmus sa preto nedokáže dostatočne brániť voči iným infekciám.

Spôsob, ako lekári liečia COVID-19, takisto môže zvyšovať riziko infekcie hubou. Dexametazón, ktorý využívajú, upokojuje nadmernú imunitnú reakciu, ktorá vedie k nebezpečným zápalom a poškodeniu orgánov.

Imunosupresívne steroidy sú však podľa špecialistky na infekčné choroby Nancy Crum-Cianflone zo Scripps Mercy Hospital „dvojsečný meč“. Nechávajú totiž otvorené dvere pre iné infekcie.

Podobné symptómy

Ak by lekári vedeli jednoducho identifikovať infekciu hubou, mohli by pomôcť dostupné lieky. Ale pretože huba spôsobuje symptómy, ako sú kašeľ a dýchavičnosť, ktoré sú typické aj pre COVID-19, lekári po hube väčšinou nepátrajú.

Najlepšou cestou, ako získať vzorky pľúc na analýzu, je bronchoskopia, no u pacientov s COVID-19 ju nezvyknú robiť pre obavy zo šírenia vírusu.

Dokonca ani pozitívne testy nemusia znamenať, že huba spôsobuje nejaké škody. Môžeme ju mať v pľúcach a pritom tam môže prebývať ako neškodný kolonizátor.

Crum-Cianflone začala v rámci prevencie dávať vážne chorým pacientom s COVID-19 po treťom týždni hospitalizácie antifungálne lieky, i keď nemali pozitívny test na prítomnosť huby.

Warris však upozornila, že aj táto metóda má svoje riziká. Prehnané používanie týchto liekov môže viesť k odolnosti voči nim.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adilia WarrisGeorge ThompsonNancy Crum-Cianflone
Firmy a inštitúcie Scripps Mercy HospitalUniversity of CaliforniaUniversity of Exeter