Viac ako 3 300 lekárov podalo výpovede v snahe presvedčiť vládu k plneniu podmienok z Memoranda podpísaného v roku 2022. Denník Plus Jeden deň upozornil na to, že skutočné zámery protestujúcich lekárov však môžu byť iné, ako v skutočnosti prezentujú.
Lekári sú hlavní kritici
Medzi hlavnými kritikmi činnosti vlády sú lekári, ako Zoltán Jány a chirurg Miroslav Mendel, ktorí pôsobia na viaceré úväzky a paralelne prevádzkujú súkromné kliniky. Zoltán Jány, ktorý sa často objavuje po boku predsedu Lekárskeho odborového zväzu (LOZ) Petra Visolajského, vyšetruje v Univerzitnej nemocnici v Bratislave (UNB) iba raz týždenne.
Lekárski odborári poslali poslancom list, historické hlasovanie je o svedomí a nie dodržiavaní straníckych príkazov
Väčšinu času podľa Plus Jeden deň trávi vo svojom vlastnom Liečebno-preventívnom centre Medicomplex, kde poplatky za vyšetrenia dosahujú stovky eur. Podobné praktiky má podľa denníka aj Miroslav Mendel, ktorý okrem práce v štátnej ambulancii pôsobí aj v súkromnej sfére.
Čas na súkromné podnikanie
Tieto situácie potom pôsobia paradoxne, keďže lekárske odbory sa snažia zlepšiť podmienky v štátnych nemocniciach, no mnohí z ich členov venujú čas skôr svojmu súkromnému podnikaniu.
Prezident Pellegrini apeluje na lekárov, aby neodišli od svojich pacientov - VIDEO
Plus Jeden deň uvádza, že členstvo lekárov v odboroch a s tým spojené protesty tak obmedzujú pacientov, ktorých situácia sa pre výpovede môže zhoršiť, zatiaľ čo samotným lekárom s vysokými príjmami v súkromnej sfére tento stav finančne neublíži.