Hromadného testovania na protilátky sa zúčastní vyše tisíc Trenčanov, výsledky dostanú do dvoch týždňov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protilátky Covid 19
Foto: Ilustračné, SITA/(John Cairns, University of Oxford via AP)

Do štúdie na zisťovanie prítomnosti a hladiny protilátok vytvorených voči koronavírusu sa chce zapojiť 1 314 obyvateľov Trenčína.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová. Štúdiu v spolupráci s trenčianskou radnicou zabezpečuje Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (SAV), ktoré vyhodnotí výsledky jednotlivých doručených vzoriek.

Viac o téme: Koronavírus

Štúdia sa prioritne orientuje na ľudí, ktorí nie sú očkovaní a ešte neprekonali ochorenie COVID-19, alebo nie sú očkovaní a mali pozitívny test na koronavírus pred viac ako 60 dňami.

Dobrovoľníci si odoberú krv z prsta

Mesto Trenčín vyčlenilo na celú akciu takmer 70-tisíc eur, pripravených bolo 3 300 odberových setov, a teda využitých bude z nich približne 40 percent.

„V prvom kroku si budú dobrovoľníci odoberať krv z prsta samoodberom a kvapnutím na špeciálny papier, ktorý nechajú vysušiť. Po odovzdaní vzoriek potom analyzujeme kvapku suchej krvi už v našom centre, pričom o výsledkoch budeme informovať spätne prostredníctvom SMS správ a e-mailov do 14 dní,“ priblížil postup odberu Juraj Kopáček z Biomedicínskeho centra SAV.

Najprv si treba vyzdvihnúť odberové sety

V sobotu 29. januára si zaregistrovaní záujemcovia budú môcť v čase od 8:00 do 19:00 vyzdvihnúť odberové sety na štyroch miestach v Trenčíne, konkrétne v Kultúrnom centre Aktivity Juh, Dennom centre Sihoť a vo vstupných vestibuloch základných škôl Dlhé Hony a Veľkomoravská.

Na tých istých miestach potom poverení pracovníci budú preberať odovzdané vzorky 31. januára alebo 1. februára od 15:00 do 19:00.

Výsledky prídu do dvoch týždňov

Výsledky testovania protilátok by mali byť známe do dvoch týždňov.

„My v rámci štúdie poskytneme poradenstvo a Trenčania budú s nami môcť prostredníctvom našich novozriadených telefonických liniek konzultovať svoje výsledky a pýtať sa na čokoľvek, vrátane ďalšieho postupu,“ poznamenala riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne Ľudmila Bučková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erika Ságová
Firmy a inštitúcie Biomedicínske centrum SAVRÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva