V blízkom čase hrozí kolaps nemocníc, upozorňuje Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Kolaps podľa asociácie hrozí, ak sa bude realizovať metodické usmernenie hlavného odborníka pre všeobecné lekárstvo pre dospelých počas pandémie COVID-19 z 19. marca.
To upravuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnej ambulancii u dospelých. „V dôsledku neho nebude zabezpečené poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike,“ uvádza asociácia v tlačovej správe.
Viac k téme Koronavírus
Nemocnice združené v ANS totiž od piatka začali dostávať oznámenia od všeobecných lekárov, že uzatvárajú svoje ambulancie pre fyzické návštevy pre pacientov.
Asociácia nemocníc Slovenska je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením. Združuje 75 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú takmer 27-tisíc zamestnancov.
Ministerstvo tvrdenia ANS odmieta
Ministerstvo zdravotníctva ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti dôrazne odmieta. Uvedené usmernenie podľa ministerstva práve naopak hovorí o tom, že všeobecný lekár naďalej poskytujte telefonické alebo iné elektronické konzultácie, zabezpečuje predpis e-receptov a PN aj v situácii, keď uzatvorí ambulanciu pre fyzickú návštevu pacientov.
„Zdravotná starostlivosť týmto usmernením nie je v žiadnom prípade ohrozená, práve naopak v súvislosti s ochorením COVID-19 sa chráni lekár pred prípadným prenosom nákazy, avšak pacientovi je naďalej k dispozícii telefonicky alebo elektronickou formou, čo je dnes aj základným všeobecným odporúčaním v súvislosti s kontaktom pacienta a všeobecného lekára. Odmietam snahu o šírenie paniky, že by dané mohlo ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku,“ povedala hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková.
Usmernenie podľa rezortu hovorí o tom, že ak personál všeobecnej ambulancie nedisponuje ochrannými pomôckami, uzatvorí ambulanciu pre fyzickú návštevu pacientov a o situácii informuje lekára samosprávneho kraja a krajského odborníka mailom. Následne je pacientovi k dispozícii telefonicky, prípadne elektronickou formou, čo je v súlade s odporúčaniami v súvislosti s ochorením COVID-19 a preventívnym opatreniam vedúcim k zabráneniu jeho šíreniu. Informovanie VÚC a krajského odborníka lekárom o danej situácii je zároveň v záujme jednotného postupu a jednotného zberu dát o situácii v teréne.