Hygienici analyzovali odpadové vody, najväčší nárast koronavírusu zaznamenali v jednom kraji

Vzorky, laboratórna diagnostika, laboratórium
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Regionálne úrady verejného zdravotníctva v rámci monitoringu odpadových vôd na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 odobrali k 13. septembru celkovo 174 vzoriek. Tie boli vyšetrené kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou.

Nárast pozitívnych vzoriek

Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 153 vzoriek, teda 87,93 percenta. Informoval o tom vo štvrtok hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Viac o téme: Koronavírus

Ostatné kalendárne týždne pozoruje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) nárast počtu pozitívnych vzoriek. V 36. kalendárnom týždni bol vírus SARS-CoV-2 zistený vo všetkých odobratých vzorkách.

Analýza zodpovedá situácii

Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách v jednotlivých krajoch poukazuje na nárast v Nitrianskom kraji. K miernemu nárastu došlo v Žilinskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji. Zníženie ÚVZ zaznamenal v Trenčianskom, Košickom a Prešovskom kraji.

Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách zodpovedá epidemickej situácii na Slovensku. Prítomnosť RNA vírusu bola zaznamenaná vo všetkých vzorkách, avšak niektoré vzorky z 36. týždňa ÚVZ ešte vyšetruje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR