Hygienici v Novom meste nad Váhom riešia výskyt žltačky, hospitalizovaných je sedem ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žltačka typu A
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Trenčianski hygienici riešia epidemický výskyt žltačky typu A v okrese Nové Mesto nad Váhom, pri ktorom si zdravotný stav väčšiny osôb s potvrdeným ochorením vírusovej hepatitídy typu A vyžiadal hospitalizáciu.

Ako informoval odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, z celkovo desiatich potvrdených prípadov bolo hospitalizovaných sedem s rôznym charakterom závažnosti ochorenia.

Výskyt v sociálnych zariadeniach

Vzhľadom na dlhý inkubačný čas žltačky typu A možno predpokladať, že počet chorých ešte narastie,“ upozorňujú hygienici.

Epidemický výskyt žltačky typu A eviduje Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne v zariadení sociálnych služieb v okrese Nové Mesto nad Váhom. Ochorelo desať osôb – deti, zamestnanci aj rodinní príslušníci.

Protiepidemické opatrenia

Regionálni hygienici nariadili v sociálnom zariadení protiepidemické opatrenia, pokračujú v epidemiologickom vyšetrovaní a aktívne vyhľadávajú ďalšie prípady. Keďže ochorenie potvrdili aj u detí, mimoriadny režim platí aj v školách a škôlkach, ktoré navštevujú.

V materských školách a v spojených základných školách sme osobám, ktoré boli v bezprostrednom kontakte s chorými na žltačku typu A, nariadili lekársky dohľad, vrátane laboratórneho vyšetrenia vzoriek krvi a priebežné klinické vyšetrenia, ktoré sa vykonávajú v 7- až 10-dňových intervaloch počas 50 dní od posledného kontaktu s osobou, ktorá ochorela na VHA. Tieto osoby, ako aj ďalšie, ktoré navštevujú uvedené zariadenia alebo sú ich zamestnancami, sú aktuálne v rámci prevencie očkované proti VHA, aby sme znížili riziko, že sa u nich ochorenie rozvinie,” uviedla regionálna hygienička RÚVZ v Trenčíne Ľudmila Bučková.

V ohnisku nákazy a v školách boli rozhodnutím uložené aj opatrenia na zabezpečenie dezinfekcie všetkých priestorov, zabezpečenie dezinfekčných prípravkov na dezinfekciu rúk a zabezpečenie informovanosti žiakov a zamestnancov.

Inkubačná doba

Zároveň bol vydaný zákaz organizovania hromadných podujatí po dobu 50 dní od posledného kontaktu s laboratórne potvrdeným prípadom.

Žltačka typu A môže mať inkubačný čas až 50 dní. Čo znamená, že sa príznaky ochorenia môžu prejaviť približne do dvoch mesiacov od nakazenia sa a osoba môže infekciu bez príznakov šíriť medzi ostatných ľudí. V riešení epidémií žltačky je mimoriadne dôležitá spolupráca s epidemiológmi a lekármi, disciplína a trpezlivosť v dodržiavaní nevyhnutných hygienických návykov a rešpektovanie času trvania nariadených opatrení,” dodala hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.

Protiepidemické opatrenia môžu vzhľadom na vývoj situácie podľa hygienikov ešte pribúdať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudmila BučkováTatiana Červeňová
Firmy a inštitúcie RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctvaÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR