Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) podal na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Podľa úradu sa mal dopustiť ublíženia na zdraví, falšovania a vyhotovenia nepravdivej zdravotnej dokumentácie, ako aj podvodu. Trestné oznámenie je založené na zisteniach z kontroly skupiny očných kliník iClinic, ktorú úrad vykonal na základe podnetov verejnosti. Informovala o tom hovorkyňa úradu Monika Hudecová.
Nesprávne poskytnutá zdravotná starostlivosť
Ako ďalej uviedla, podľa zistení z kontroly vo viacerých prípadoch bola nesprávne poskytnutá zdravotná starostlivosť, čoho následkom bolo aj vážne poškodenie zraku pacientov.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zaznamenal alarmujúci počet podnetov na očnú kliniku iClinic
„Úrad počas svojho dohľadu objavil ďalšie skutočnosti, ktoré vyvolávajú podozrenia z nezákonného čerpania finančných prostriedkov z verejného zdravotného poistenia s cieľom obohatiť sa,“ skonštatovala Hudecová.
V zdravotnej dokumentácii niekoľkých pacientov je podľa nej napríklad zaznamenaná diagnóza sivý zákal, hoci týmto ochorením zjavne netrpeli.
Poškodzujúce praktiky
„Náklady na liečenie sivého zákalu sú pritom hradené z verejného zdravotného poistenia,“ podotkla hovorkyňa úradu, ktorý avizuje v tomto prípade spoluprácu s Generálnou prokuratúrou SR.
„Úrad je zároveň nútený pripustiť, že praktiky poškodzujúce zdravie pacientov i verejné financie sa môžu opakovať, preto je vysoko žiadúce, aby orgány činné v trestnom konaní včas a dôsledne preverili skutočnosti uvedené v trestnom oznámení,“ uviedla Hudecová.
Podnety na vykonanie dohľadu
Dodala, že v priebehu roka 2019 boli voči subjektom skupiny iClinic úradu doručené tri podnety na vykonanie dohľadu nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti.
V roku 2020 išlo o dva podnety, v roku 2021 sa počet podnetov zvýšil na 14 a v minulom roku ich bolo až 26. Celkovo tak k dňu podania trestného oznámenia zaznamenal úrad celkovo 45 podnetov súvisiacich s činnosťou skupiny iClinic.
„Z uvedeného počtu bolo doposiaľ po vykonaní dohľadu uzavretých 25 prípadov, z ktorých bolo v 14 prípadoch zistené porušenie povinnosti poskytovať zdravotnú starostlivosť správne a/alebo viesť zdravotnú dokumentáciu správne, teda miera opodstatnenosti podnetov je aktuálne približne na úrovni 56 percent,“ uviedla hovorkyňa úradu s tým, že bežná miera opodstatnenosti podnetov bola v rokoch 2019 až 2021 na úrovni 15 až 18 percent.