Pre efektívne nastavenie starostlivosti o pacientov a pre zachovanie čo najvyššej kvality života je podľa odborníkov nevyhnutné definovanie samostatných štandardov pre oblasť inkontinencie.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pracuje na štandardizovaných diagnostických a terapeutických postupoch, vrátane oblasti ošetrovateľstva a dlhodobej zdravotnej starostlivosti.
Odborná verejnosť sa zhodla na tom, že pre efektívne nastavenie starostlivosti o pacientov a pre zachovanie čo najvyššej kvality života je nevyhnutné definovanie samostatných štandardov pre oblasť inkontinencie (samovoľný únik moču).
Uviedli to odborníci na brífingu po diskusii za okrúhlym stolom v Bratislave.
400 miliónov ľudí, bude ich viac
„Medzinárodná štúdia z Ríma po prvýkrát komplexne vymedzila kritériá, ktoré môžu byť pre nás veľkým prínosom pri definovaní štandardov v oblasti inkontinencie na Slovensku. Stanovením a zavedením diagnostických a terapeutických štandardov starostlivosti prispejeme nielen k zlepšeniu starostlivosti o pacientov s týmto chronickým ochorením, ale predovšetkým k zlepšeniu ich kvality života,“ uviedla riaditeľka prevádzky Ošetrovateľského centra a Sociálneho zariadenia Slnečný dom v Humennom Alena Mochnáčová.
Odborníci konštatovali, že inkontinencia postihuje v súčasnosti viac ako 400 miliónov ľudí po celom svete. Súvisí najmä so starnutím populácie a v priebehu necelých 50 rokov bude patriť medzi najrozšírenejšie chronické problémy u nás.
Podľa prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied budú totiž Slováci v dôsledku trendov v pôrodnosti a dožívania sa vyššieho veku starnúť najintenzívnejšie zo všetkých krajín EÚ.