Porušenie ustanovení Zákonníka práce o dĺžke pracovného času a nepretržitom dennom odpočinku odhalila pri svojej kontrole v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) SNP Ružomberok inšpekcia práce ministerstva obrany SR. Ako agentúru SITA informoval predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, niektorí lekári pracovali nepretržite až 32,5 hodiny.
Inšpekcia práce vykonala kontrolu v ružomberskej nemocnici v dňoch 10. – 11. decembra 2018. „Inšpekcia sa zamerala na dodržiavanie pracovnoprávnych predpisov, Zákonníka práce o dĺžke pracovného času a doby odpočinku lekárov na oddeleniach chirurgických smerov ÚVN. Sme radi, že konečne niekto potvrdil to, čo ako pracovníci v zdravotníctve tvrdíme o nedostatku lekárov, sestier i ďalších zdravotníkov,“ povedala predsedníčka ružomberskej základnej organizácie LOZ Anna Šušolíková.
Nedostatok personálu
V protokole o výsledku mimoriadnej inšpekcie práce z 9. apríla sa konštatuje porušenie Zákonníka práce v paragrafoch 85a a 92 ods. 1 a 2. „Kontrola zistila, že lekári vykonávali okrem klasických pracovných zmien medzi 7:00 a 15:30 aj ústavné pohotovostné služby (ÚPS), a to od 15:30 do 7:00. Ak zamestnávateľ nariadil lekárovi ÚPS, tento podľa vyššie uvedeného rozpisu pracoval nepretržite 32,5 hodiny,“ priblížil Visolajský.
Podľa jeho slov LOZ dlhodobo upozorňuje na alarmujúcu personálnu poddimenzovanosť v zdravotníctve. „Kontroly, ako tá z ružomberskej nemocnice, by sa mali hĺbkovo zrealizovať vo všetkých nemocniciach na Slovensku a mali by byť vyvodené dôsledky z konania, ktoré nielen preťažuje zamestnancov, ale najmä na konci dňa ohrozuje zdravie a životy pacientov,“ dodal Visolajský.
Inšpekcia podľa Visolajského tiež zistila nedostatky pri dokladovaní relevantnej evidencie pracovného času, čo je v rozpore s paragrafom 99 Zákonníka práce. Inšpektorát nariadil zamestnávateľovi odstránenie zistených nedostatkov pri rozvrhovaní dĺžky pracovného času a dodržiavaní minimálneho odpočinku zamestnancov ÚVN.
Riešenie situácie
Podľa hovorkyne ružomberskej nemocnice Petry Diškovej vedenie nemocnice pri prijímaní opatrení nečakalo na vypracovanie protokolu z kontroly.
„Nemocnica už v roku 2018 na základe spomínanej sťažnosti začala situáciu okamžite riešiť a prijala potrebné opatrenia, aby bol striktne dodržiavaný Zákonník práce. Zároveň odvtedy neevidujeme žiadne ďalšie sťažnosti súvisiace s porušovaním Zákonníka práce. Dokonca pri uzatváraní novej kolektívnej zmluvy na roky 2020 až 2024 LOZ nepredložilo žiadne pripomienky súvisiace s možným porušovaním Zákonníka prace, čo svedčí o tom, že okamžite prijaté opatrenia z roku 2018 sú dostatočne efektívne,“ uviedla Dišková.
Ako na záver dodala, protokol z výsledku kontroly nemocnica momentálne vyhodnocuje a pripravuje ďalšie opatrenia súvisiace s evidenciou pracovného času v prípade ÚPS.