Ivermektín pri liečbe COVID-19 funguje iba ako placebo, americká štúdia mu uštedrila "posledný klinec do rakvy"

Ivermektín, COVID-19, koronavírus
Ivermektín nie je liek proti ochoreniu COVID-19. Foto: ilustračné, SITA/AP

Ivermektín pri liečbe ochorenia COVID-19 nezaberá. Vyplýva to z veľkej štúdie, o ktorej výsledkoch na sociálnej sieti informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Išlo o randomizovanú kontrolnú štúdiu, ktorú vedci nedávno publikovali v prestížnom časopise JAMA network.

Viac o téme: Koronavírus

Vedeckú štúdiu vykonali v USA na vzorke 1 591 pacientov s miernym alebo stredne ťažkým priebehom COVID-19. Vedci zistili, že v skupine pacientov, ktorej podávali Ivermektín, nezaznamenali značné zlepšenie oproti skupine, ktorej dávali placebo. Autori štúdie preto neodporúčajú podávanie Ivermektínu pacientom s miernym alebo stredne ťažkým priebehom ochorenia. Profesor Perry Wilson z Yale School of Medicine označil túto štúdiu ako posledný klinec do rakvy Ivermektínu, pokiaľ ide o jeho používanie na liečbu koronavírusu.

Vo februári 2021 vydala farmaceutická spoločnosť Merck, výrobca Ivermektínu, stanovisko, podľa ktorého nie je dostatok dôkazov o účinnosti Ivermektínu proti COVID-19. Podávanie Ivermektínu proti tomuto ochoreniu neodporúča ani Európska lieková agentúra. Ivermektín na liečenie akéhokoľvek vírusového ochorenia neschválila ani Americká Správa potravín a liečiv.

Národný poradný panel ku COVID-19 vo Veľkej Británii vyhodnotil, že nie je dostatok vedeckých dôkazov na odporúčanie Ivermektínu na liečbu COVID-19 aSvetová zdravotnícka organizácia vydala koncom roka 2021 stanovisko, kde vyslovene neodporúča používať Ivermektín na liečenie COVID-19 s výnimkou klinického skúšania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraFDA Americká Správa potravín a liečivMZ Ministerstvo zdravotníctva SRWHO Svetová zdravotnícka organizácia