IZP: Nákup v Nemocnici Sv. Michala nebol predražený, ale...

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica sv. Michala
Členovia vlády si prezerajú CT pri otvorení Nemocnice Sv. Michala v novembri 2015 SITA / Marko Erd

Inštitút zdravotnej politiky pripúšťa diskusiu, či špičkové zariadenia táto nemocnica potrebuje.

Inštitút zdravotnej politiky (IZP) na základe doterajšieho poznania cien a technických špecifikácií neidentifikoval v prípade nákupov nemocnice Sv. Michala predraženie.

Ako uvádza vo svojom stanovisku, ktoré médiám sprostredkovalo ministerstvo zdravotníctva, nemocnica obstarala špičkové (high end) zariadenia, čomu zodpovedala aj nákupná cena.

„V tomto kontexte je možné objektívne diskutovať, či takéto niektoré vybavenie, ktoré nemajú k dispozícii žiadne zariadenia, vrátane našich špecializovaných ústavov na Slovensku sú potrebné v tejto nemocnici,“ skonštatoval IZP.

Ministerstvo chce ísť do spoločnej komisie

Ministerstvo podporuje návrh zástupcov nemocnice Sv. Michala, aby spoločne so zástupcami IZP a Nadácie Zastavme korupciu, ktorá na problém upozornila, spolu pripravili detailnú objektívnu analýzu nakupovaných cien.

„Takáto analýza objektívne poskytne všetky potrebné prehľady a následne aj konečné závery na zhodnotenie efektívnosti využitia verejných zdrojov.,“ skonštatovala hovorkyňa ministerstva Stanislava Luptáková.

Databázu poskytol IZP

IZP tvorí databázu zdravotníckej techniky od decembra roku 2015. Práve ju použila nadácia na porovnanie cien, pričom dospela k záveru, že nákup bol predražený.

Databáza má v súčasnosti približne 9 000 riadkov a je stále v štádiu rozpracovanosti – dolaďuje sa nomenklatúra, úroveň detailu jednotlivých nákupov a iné parametre databázy.

Napriek tomu bola táto databáza sprístupnená tretiemu sektoru, ako je napríklad INEKO, Transparency International Slovensko, Aliancia Fair Play aj Nadácia Zastavme korupciu.

Ministerstvo zdravotníctva využíva databázu pri schvaľovaní nových nákupov zdravotníckej techniky, a to na základe detailných technických špecifikácií plánovaného nákupu a detailných ponúk od oslovených dodávateľov.

Tieto údaje sú nevyhnutné pri porovnávaní cien, keďže variabilita voliteľných (dokúpiteľných) funkcionalít zdravotníckej techniky môže objektívne spôsobiť výrazné cenové rozdiely až rádovo v desiatkach percent.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Nemocnica sv. Michala