Od začiatku pandémie COVIDu-19 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča 14-dňovú karanténu pre tých, ktorí mohli byť vystavení novému koronavírusu.
Jej odporúčanie však vychádza ešte z januárovej analýzy pacientov z čínskeho Wu-chanu, podľa ktorej sa u 95 percent z nich prejavili príznaky choroby do 12,5 dňa.
Nové štúdie však podľa portálu Revealnews naznačujú, že symptómy sa u niektorých ľudí prejavia až oveľa neskôr. Niektorí experti preto tvrdia, že karanténa by mala byť dlhšia, a to najmä v krajinách, kde sa testuje menší počet obyvateľstva.
Tím vedcov z piatich univerzít z Číny a Kanady zverejnil v marci novú štúdiu, z ktorej vyplýva, že skoro u každého ôsmeho pacienta je inkubačná doba dlhšia než 14 dní.
Štúdiu uskutočnili na vzorke 2015 pacientov, z ktorých 233, teda 12 %, malo inkubačnú dobu dlhšiu ako dva týždne. V niektorých prípadoch sa choroba prejavila až za 33 dní.
Viac o téme: Koronavírus
Vedci z Bloombergovej školy verejného zdravia a dvoch ďalších univerzít skúmali ďalších 181 prípadov nákazy koronavírusom v 25 krajinách. Dospeli k záveru, že u vyše 97 percent sa symptómy prejavili do 11,5 dňa.
Zistili však tiež, že na každých 10-tisíc nakazených existuje 101 osôb, u ktorých sa príznaky COVIDu-19 objavia po viac ako 14 dňoch. U jedného sa prejavili až za 27 dní.
Otázkou tiež je, ako dlho je pacient po vyliečení nákazlivý a ako dlho by mal byť izolovaný. WHO odporúča 14 dní, aj túto dobu však niektoré štúdie spochybňujú.