Kríza v zdravotníctve ešte zažehnaná nie je, ambulantný sektor bez navýšenia ceny za bod skolabuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štefan Zelník
Štefan Zelník. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

Kríza v zdravotníctve podľa Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení (APAZ) nie je zažehnaná.

Upozorňuje na to, že vzhľadom na ohlásenú infláciu na budúci rok požadovala zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo minimálne o 800 miliónov eur.

„V Českej republike na obdobnú situáciu zareagovala vláda navýšením rozpočtu o 3 miliardy eur v prepočte na počet obyvateľov,“ uviedol v tlačovej správe prezident APAZ Štefan Zelník.

Úprava rozpočtu pre zdravotníctvo

Poslednou šancou na zažehnanie krízy a kolapsu rezortu je podľa asociácie úprava rozpočtu pre zdravotníctvo v Národnej rade SR s tým, že zdravotné poisťovne zvýšia úhrady za jednotlivé výkony a body pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Toto dofinancovanie je nevyhnutné, aby poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dokázali uhrádzať platby za navýšenie miezd, rast cien energií, zdravotníckych materiálov, nájmov, údržbu prístrojovej techniky a ďalších nákladových položiek,“ tvrdí Zelník.

Nebudú mať čím liečiť

Rozpočet je podľa neho oproti očakávaným výdavkom v zdravotníctve na rok 2022 zvýšený pre rok 2023 len o 130 miliónov eur. „To v žiadnom prípade nemôže pokryť tieto výdavky bez ďalšieho zadlžovania. Ak sa zdravotníctvo nedofinancuje, lekári síce zostanú v nemocniciach, ale nebudú mať čím liečiť,“ uviedol.

Nemocnice evidujú dlh v nezaplatených faktúrach a na sociálnom poistení vo výške viac ako jedna miliarda eur. Niektorí dodávatelia liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu sú podľa APAZ opatrní. Tovar dodávajú zdravotníckym zariadeniam až po uhradení faktúr. „Ambulantný sektor bez navýšenia ceny za bod skolabuje. Reálne hrozí, že poskytovatelia v dôchodkovom veku, ktorí nedokážu vyfinancovať svoje prevádzky, jednoducho zatvoria svoje ambulancie,“ varuje šéf APAZ.

Ak skolabuje ambulantný sektor, nemocnice podľa neho nebudú schopné nápor pacientov zvládnuť. „Dohoda o platoch bez dofinancovania systému v adekvátnej sume krízu nerieši, len ju odsúva o niekoľko mesiacov,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Štefan Zelník
Firmy a inštitúcie APAZ Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení