Iba jeden z desiatich ľudí na Slovensku si myslí, že by určite vedel poskytnúť prvú pomoc pri náhlych vážnych zdravotných problémoch. Ukázal to prieskum agentúry STEM/MARK pre Záchrannú zdravotnú službu ZaMED.
Život v rukách svedkov
Záchranka dorazí k pacientovi podľa posledných dát v priemere za 12 minút a 11 sekúnd. Dovtedy je záchrana života v rukách svedkov či náhodných okoloidúcich.
„Najväčšou chybou pri poskytovaní prvej pomoci je neurobiť nič. Niekoho to môže stáť život,“ hovorí záchranár a vedúci Tréningového centra ZaMED Patrik Brna.
Na Slovensku potvrdili jeden prípad osýpok, nakazené je 16-mesačné dieťa z Bratislavy
Podľa zistení by iba 11 % ľudí by určite vedelo poskytnúť prvú pomoc osobe, ktorú náhle postihli vážne zdravotné problémy. Ak laik nevie, ako postupovať, záchranári odporúčajú počas volania na tiesňovú linku mať telefón na hlasitý odposluch. Vďaka tomu bude mať dotyčný obe ruky voľné.
„Skúsený operátor, ktorý je zároveň aj záchranár, ho bude krok za krokom navigovať, čo má robiť,“ približuje Brna.
Optik, optometrista alebo oftalmológ? Poznáte rozdiely a viete, ku komu ísť?
Napríklad masívne krvácanie môže viesť k strate života počas niekoľkých minút. Preto je podľa odborníka nevyhnutný priamy tlak na ranu, aby sme zranenému pacientovi zachránili čo najviac krvi do príchodu záchranky.
Kurzy prvej pomoci
Žiadne reakcie na oslovenie, zatrasenie či vyvolanie bolesti napovedajú, že osoba je v bezvedomí. V takýchto prípadoch je dôležité spriechodniť dýchacie cesty.
Zranenia pri športe? Odborníci radia, ako predísť chybám, ktoré nás môžu vyradiť na týždne
„Vtedy potrebujeme urobiť jednoduchý manéver, a to záklon hlavy,“ objasňuje záchranár. Rovnako je potrebné vedieť, kedy a ako stláčať hrudník či používať automatický externý defibrilátor (AED).
„Absolvovanie kurzov prvej pomoci výrazne zvyšuje šancu, že aj bežný človek dokáže v kritickej situácii správne a pohotovo reagovať, a to aj napriek stresu,“ uzatvára Patrik Brna.